“Ja mani nebūtu atņēmuši vecākiem, es būtu sasniegusi mazāk. Tas audzinātāju un vadītāju darbs, cik daudz viņi iegulda katrā bērnā! Speciālisti ar katru bērnu strādā, runā, rāda, kāda ir normālu cilvēku dzīve,” svešu cilvēku ieguldīto viņas dzīvē Monta vērtē augstu.
“Bērniem, kuri palikuši bez vecākiem, es gribu pateikt: noteikti nepadoties! Nenolaist rokas un nedomāt, ka dzīve ir beigusies un ka bez vecākiem tu vairs nekas nevari būt. Arī pēc bērnunama ir dzīve!
Ja esi nospraudis mērķus, izsapņojis sapņus, ja pēc tiem tiecies, tad viss izdosies,” pārliecības un apņēmības pilna ir meitene.
Pusaudzim ir grūti pieņemt: būs jācīnās vienam
“Laiks ar māsām un brāli lauku mājā, kotlešu cepšana no skaidām un smiltīm, kasieru un pārdevēju spēlēšana, pārģērbšanās – brāli mēdzām pārģērbt,” savas spilgtākās bērnu dienu atmiņas pirms nonākšanas ārpusģimenes aprūpē ar smaidu atceras Monta. Un tad tas pagaisa.
“Tiem vecākiem, kas ir pametuši bērnus… pat nezinu, vai man šādiem vecākiem ir, ko teikt. Bet viņiem ir jāsaprot: ja kādā brīdī uzlabosit savu dzīvesveidu, negaidiet, ka bērni uzreiz skries pie jums atplestām rokām un sauks: “Mammu, tēti!”
Jo īpaši pusaudžu vecumā,” norāda Monta. Viņasprāt, pusaudžu gadi ir grūtākais laiks, lai šo savu sarežģīto situāciju “sagremotu”, pieņemtu, ka tā ir noticis, ka nekas nemainīsies un būs jādzīvo šāda dzīve: “Ka tev blakus nebūs vecāku brīdī, kad būs jāsāk domāt par savu nākotnes dzīvi, izglītību. Būs jācīnās vienam”.