Iesūti ziņu!

"Klimata ministrija - izšķērdība!" Klimata ministra amatam izvirzītais Melnis skaidro savus nesenos izteikumus (13)

Saeimas deputāts Kaspars Melnis Saeimas sēdes laikā.
Saeimas deputāts Kaspars Melnis Saeimas sēdes laikā. Foto: Zane Bitere/LETA

No parlamenta jaunveidojamās valdošās koalīcijas sadalītajiem 16 amatiem valdībā un Saeimā pieci amati tiks Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS). Klimata, enerģētikas un vides aizsardzības amatam tiek virzīts Kaspars Melnis, kurš vēl nesen izteicās, ka balsojis pret Klimata un enerģētikas ministrijas izveidi, un sauca to par naudas izšķērdēšanu.

Kā liecina Meļņa ieraksts sociālajā platformā "Facebook" pērnā gada 2. decembrī, ZZS balsojusi pret Klimata un enerģētikas ministrijas un ministra amata izveidi, nosaucot to par "valsts budžeta līdzekļu izšķērdēšanu".

 

Portālam TVNET Melnis norādīja, ka Klimata un enerģētikas ministrija bez vides aizsardzības sfēras nebūtu spējīga atrisināt dažādas problēmas, tomēr šobrīd Klimata, enerģētikas un vides aizsardzības ministrijas ietvaros tas būs iespējams. Kā akcentēja Melnis, tieši tas ir licis viņam mainīt domas.

Kā vienu no svarīgākajiem uzdevumiem Melnis min atslēgšanos no Krievijas un Baltkrievijas elektroapgādes loka BRELL līdz 2025. gadam, kā arī pievienošanos Eiropas tīklam. Meļņa ieskatā tas ir ne tikai valsts enerģētikas stabilitātes, bet arī valsts drošības jautājums.

Kopā ar iedzīvotājiem un uzņēmumiem jāstrādā arī pie klimatneitralitātes sasniegšanas, kur "jāiet kopīgi mums visiem", rezumēja Melnis.

Portāls TVNET jau vēstīja, ka neizpratni un bažas par Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvja Kaspara Meļņa virzīšanu Klimata, enerģētikas un vides aizsardzības ministra amatam paudušas Latvijas vadošās vides un dabas aizsardzības, kā arī dabas ekspertu organizācijas. 

Meļņa iepriekšējā pieredze un publiski paustais viedoklis demonstrē izpratnes un zināšanu trūkumu par klimata, vides un dabas aizsardzības politiku, kandidāts arī klaji iestājies pret nozīmīgiem Zaļā kursa virzieniem, piemēram, dabas atjaunošanas regulu, kā arī iepriekš vispār bijis pret Klimata un enerģētikas ministrijas izveidi, norāda vēstules autori. Organizācijas atklātā vēstulē aicina Ministru prezidenta kandidāti Eviku Siliņu pārskatīt šo ministra kandidatūru, kā arī kopumā iebilst pret piedāvājumu ZZS vadīt Klimata, enerģētikas un vides aizsardzības ministriju (KEVAM).

Kā norāda organizācijas – no trim koalīcijas partneriem ZZS ir viszemākā izpratne un kompetence par vides, klimata un dabas aizsardzības jautājumiem. Par to liecina Zaļā barometra vides un vides politikas ekspertu veiktais partiju vērtējums pirms 14. Saeimas vēlēšanām (Zaļais barometrs, Saeimas vēlēšanas 2022).

Tāpat organizācijas uzsver, ka Kaspara Meļņa kļūšana par vadītāju ministrijā, kuras tiešais uzdevums ir īstenot Zaļo kursu, tai skaitā ieviest Dabas atjaunošanas likumu, ir kliedzošs un nebijis precedents, kas apdraud Latvijas vides, dabas un klimata situāciju, tai skaitā Latvijas iedzīvotāju iespējas pielāgoties klimata pārmaiņu sekām.

Vides organizācijas arī aicina Siliņu nopietni apsvērt riskus, ko rada Zemkopības ministrijas un KEVAM nonākšana ZZS pakļautībā, ņemot vērā, ka šai partijai ir cieša saikne ar industriālās lauksaimniecības un mežsaimniecības lobiju. Ja atbildība gan par vidi, gan par lauksaimniecību koncentrējas šajā partijā, rodas liels risks, ka normatīvo aktu izstrādes un politikas veidošanas procesi kļūs izteikti nesabalansēti – vides un dabas aizsardzības prasības netiks pietiekami ņemtas vērā, un jau izstrādes gaitā visticamāk tiks mīkstinātas par labu industriju un biznesa mērķiem, apgrūtinot iespējas nonākt pie līdzsvarota rezultāta.

Viss vēstules teksts pieejams šeit.

Vēstuli parakstījuši nodibinājums “Latvijas Dabas fonds”, biedrība “Zaļā brīvība”, nodibinājums “Pasaules Dabas fonds”, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija un citi.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu