Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Skaļo rezonansi izraisījušie mācību materiāli par seksuālo un reproduktīvo veselību izņemti no mācību plānošanas e-vides (34)

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša Foto: Edijs Pālens/LETA

Valsts izglītības satura centra (VISC) publicētie materiāli par seksuālo un reproduktīvo veselību, kas izraisīja skaļu rezonansi sabiedrībā, tagad izņemti no mācību plānošanas e-vides, apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga (JV).

Viņa informēja, ka izglītības ministrija uzdevusi VISC turpmāk materiālus saskaņot ar nozares un vecāku nevalstiskajām organizācijām.

Kā sociālajos medijos norādījusi Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV), šie materiāli esot tapuši, neievērojot labu pārvaldību un tāpēc tie izņemti no mācību plānošanas e-vides.

Ministre norāda, ka par šiem jautājumiem ir jādiskutē sabiedrībā, jo tikai zināšanas rada izpratni un sapratni.

Savukārt VISC mājaslapā publicējis informāciju, ka centrs kopā ar ekspertiem gatavo skaidrojošu informāciju, lai tiešsaistes seminārā pastāstītu vairāk par to, kā izglītības iestādēs pedagogi izmanto dažāda veida metodiskos līdzekļus, kādas tēmas un kādas metodes ir izmantojamas, lai palīdzētu bērniem un jauniešiem atbildēt uz jautājumiem, kas saistīti ar seksuālo un reproduktīvo veselību. 

Atsaucoties uz publiski izskanējušo informāciju un bažām, VISC informē, ka materiāla formāts un saturs nav paredzēts demonstrēšanai visas klases priekšā kādā konkrētā mācību priekšmetā.

Materiālā iekļauto informāciju nav plānots pilnā apmērā izmantot skolēniem, kuri mācās 4. klasē.

Metodiskais līdzeklis esot rekomendējoša rakstura materiāls, kuru pedagogs var izmantot, ja rodas tāda nepieciešamība. Pedagogam vienmēr esot iespēja izvēlēties, ar kādiem materiāliem strādāt klasē, kādus skaidrojumus izmantot, ja skolēniem rodas jautājumi par kādu no veselības tēmām, skaidro VISC.

Metodiskais materiāls neesot obligāts, un nevienam pedagogam tas neesot obligāti jāizmanto mācību procesā.

Plašu rezonansi sociālajos medijos izraisīja Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāja Nila Saksa Konstantinova paustais, ka daudzi vecāki ir šokēti par mācību materiālu, kurā pamatskolas bērniem stāsta par "bezdzimuma cilvēkiem", "plūstošo dzimumu" un "piedzimšanu nepareizajā ķermenī".

Viņa ieskatā, tā esot diskusija, kā bērni tiek ietekmēti un veidoti. Un tā neesot joka lieta ietekmēt bērnu idejai par to, ka viņš varētu būt piedzimis nepareizā ķermenī.

Viņš norāda, ka šīs idejas tālākajā realizācijā esot ārkārtīgi nopietnas un neatgriezeniskas iejaukšanās ķermenī gan hormonālā, gan ķirurģiskā veidā. Pārmaiņas, kuras ne tikai rada psihiski traumētus jaunus cilvēkus ar izkropļotiem ķermeņiem un dzimumorgāniem, bet arī psihiski traumētus cilvēkus, kuriem šīs pārmaiņas nav devušas ārstu un aktīvistu solīto laimes izjūtu.

Tas esot redzams no Eiropas valstu un ASV pieredzes, kur aizvien biežāk jaunieši vēršas tiesā pret ārstiem, kuri veikuši šādas pārmaiņas viņu ķermeņos nepilngadīgā vecumā. Tas esot redzams pētījumu datos, kas nav spējuši pierādīt jebkādus pozitīvus ieguvumus šādām dzimuma korekcijām, skaidro Sakss Konstantinovs.

Viņš norāda, ka valstis, kuras vēsturiski bijušas izteikti liberālas šajos jautājumos, piemēram, Zviedrija un Norvēģija, esot apturējušas nepilngadīgo jauniešu pubertātes bloķēšanu.

"Tikmēr Latvijā, ierasti atpaliekot no pasaules tendencēm par aptuveni 10 gadiem, mēs mēģinām atvērt zaļu koridori šai acīmredzami kaitīgajai, ētiski stipri apšaubāmajai un klaji pseidozinātniskajai medicīnas praksei," norāda Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu