"Šeit himnu dzied no sirds." Pētniece Marina no Baltkrievijas par dzīvi Latvijā

Pētniece Marina Kanapeļka ir no Minskas, taču nu jau gandrīz trīs gadus dzīvo Latvijā. Pēc tam, kad viņa kā novērotāja bija piedalījusies Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās un vēlāk arī 2020.gada protestos, viņai mūsu valstī nācās meklēt patvērumu no Aleksandra Lukašenko režīma.

Marinu vienmēr interesējusi ekoloģija, un skolā viņai labi padevās matemātika un fizika. Tāpēc viņa izvēlējās sarežģītu profesiju, kas saistīta ar zinātniskajiem pētījumiem kodolfizikas jomā. Darbs viņai ļoti patika, taču viņa visu dzīvi juta, ka valsts mainās. Mainās ne tikai karogs un himna. Mainīta tiek arī vēsture.

Kad bērni paaugās, Marina nolēma, ka pienācis laiks rīkoties. Viņa pieteicās būt neatkarīgā novērotāja vēlēšanās un fiksēja redzētos pārkāpumus. Viņas nostāja nepalika nepamanīta. "Sākās vajāšana darbā. Pie manis uz institūtu atbrauca VDK, apsprieda mani. Nepārtraukti izdarīja spiedienu. Mani pārcēla uz citu korpusu.

Visam institūtam stāstīja, ka es esot spiedze vai vispār - kaut kāda trakā. Sapratu, ka man jāiesniedz atlūgums, citādi miera nebūs," viņa stāsta.

Marinai palīdzēja atrast darbu Rīgā, un 2021.gada februārī viņa atbrauca uz šejieni. Pusgadu vēlāk pārcēlās arī viņas vīrs un bērni.

Marina Kanapeļka
Marina Kanapeļka Foto: Juris Lisovs/TVNET

Latvijā Marija strādā uzņēmumā "Baltic Scientific Instruments", kas nodarbojas ar detektoru ražošanu.

"Ar lepnumu par Latviju varu teikt, ka detektoru ražošanā tā ir trešā vadošā valsts pasaulē," saka Marina.

Viņa mācās latviešu valodu un pašlaik to zina B1 līmenī. Viņu pārsteidz, ka Latvijā "valdības iestādes palīdz cilvēkiem". Uz viņu pozitīvu iespaidu atstājis arī patriotisms, kas piemīt Latvijas iedzīvotājiem. "Himnu šeit dzied no sirds," viņa norāda. To viņai gribētos redzēt arī savā dzimtenē.

"Atgriezties Baltkrievijā būs iespējams tad, kad kritīs režīms un es redzēšu, ka doties atpakaļ ir droši," uzsver Marina.

"Mēs esam šeit" ir dokumentālo filmu sērija par cilvēkiem, kuri kara dēļ bijuši spiesti bēgt no Ukrainas vai represiju dēļ - no Krievijas un Baltkrievijas. Projekts realizēts sadarbībā ar Daugavpils izdevumu "Chayka.lv". "Chayka.lv" intervē tos, kuri par mājām tagad sauc Latgali, savukārt RUS TVNET - Rīgā un tās apkaimē dzīvojošos.

Projekta gaitā portāls RUS TVNET jau publicējis intervijas ar Anastasiju Vasilenko no Mariupoles, mākslinieci Ļusju no Kijivas un aktieri Ivanu Streļcovu un žurnālisti Nastu Zahareviču no Minskas.

Raksta foto
Foto: ZVB_logo
**Šis raksts ir tapis ar Ziemeļvalstu Ministru padomes finansiālu atbalstu. Par tā saturu atbild projekta vadītāji un tas ne vienmēr atspoguļo Ziemeļvalstu Ministru padomes oficiālo viedokli vai politiskās nostādnes.
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu