“Kad ģimenē ienāk īpašais bērniņš, tas visiem ir liels pārbaudījums. Bet ir svarīgi saglabāt ģimeni, nenonākt upura lomā un nedzīvot tikai bērna dēļ, jo primāri tu esi pati, kā sieviete, seko attiecības ar vīru, un tikai tad bērniņš, lai cik skarbi tas izklausītos.” Viņas pieredze liecina, ka 80% mammu ar īpašajiem bērniem paliek vienas. Vīri neiztur psiholoģisko spriedzi un aiziet no ģimenes.
Visi runā par to, cik grūti ir mammai, bet es redzu, ka atbalsts vajadzīgs arī tētim.
“Mums, mammām, kas deviņus mēnešus ir nēsājušas bērnu, ar viņu ir īpaša saikne, bet tētim tas ir izaicinājums. Tāpēc mammai jābūt tik stiprai, lai viņa spētu palīdzēt arī tētim pieņemt situāciju. Tad visiem būs vieglāk, gan emocionāli, gan finansiāli. Ir gadījumi, kad bērnam jau ir pieci gadi, bet tētis kolēģiem nav pateicis, ka viņam ir bērns ar īpašām vajadzībām,” stāsta Diāna, jau plānojot, ka nākotnē jāveido kopiena arī tētiem.
Lai sāktu pilnveidot sevi kā personību un sievieti, reizēm der sākt ar it kā mazām lietām. “Tiekoties es katru reizi sapošos, uzkrāsoju lūpas un saku māmiņām, lai viņas pievērš uzmanību sev. Kad uzliekam uz galda rokas, kas nav savestas kārtībā, gribas tās paslēpt, ierauties.
Tāpēc, mammas, uztaisiet manikīru, nokrāsojiet lūpas, un jūs jau jutīsieties skaistākas, vērtīgākas!
Mums jābūt dzīvesgudrām un stiprām, saskatot sev apkārt pozitīvo, un tad arī viss sāks sakārtoties. Ja iesim aizvainojumā, pašām būs grūtāk. Mēs varam vainot visus un žēloties, bet no tā nekas nemainīsies. Ir jāceļas un jādara,” saka Diāna. Un vēl: ir jāstāsta patiesi stāsti - no sirds, bez aizvainojuma un rūgtuma. “Dzīve mainās uz labu, ja ejam mīlestības ceļu, nevis dusmojamies un pieprasām.”
Projektu "Latvijas portreti" finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta saturu atbild SIA TVNET GRUPA