Ietekmē svarīgus lēmumus
Vēsturiski īpašumam bijusi krietni lielāka loma par ekonomiskajiem ieguvumiem. Tā spējusi piesaistīt cilvēku konkrētai vietai.
«Šis fenomens aizsākās ar lauksaimniecisko revolūciju, kad cilvēki sāka apstrādāt zemi. Pirms tam mednieki un vācēji nemitīgi pārvietojās un, sastopoties ar konkurentiem uz resursiem, varēja doties meklēt ēdienu citur. Taču līdz ar prasmi apstrādāt zemi, tās vērtība pieauga. Vienlaikus radās lielākas problēmas, ja kāds cits arī vēlējās šo zemi izmantot.
Iesētās labības zaudēšana nozīmēja draudus izdzīvošanai, tādēļ Homo sapiens kļuva agresīvāki. Sākās kari, un cilvēki bija gatavi nomirt par vietu, kurā dzīvoja,»
vismaz 10 tūkstošus gadu tālā pagātnē atskatās LU Vēstures un filozofijas fakultātes vadošā pētniece un docente Anne Sauka. Lai arī šodien cilvēkiem parasti nav jāsastopas ar šādiem draudiem īpašumam, tā esamība vai neesamība tomēr spēj ietekmēt mūsu lēmumus. Piemēram, ja cilvēks nespēj atļauties iegādāties īpašumu, viņš var atteikties no domas veidot ģimeni vai laist pasaulē bērnus, jo uzskata, ka nespēs tiem dot nepieciešamo māju sajūtu. Nevēloties atzīt sev, ka lēmuma pamatā ir nespēja nopelnīt pietiekami daudz, cilvēki mēdz sev iegalvot, ka viņi nemaz nevēlas ģimeni.
Tiesa, šobrīd šāda veida lēmumu pieņemšanā lielā mērā palīdz visa publiskā telpa, kurā tiek daudzināts karjerisms, nodošanās sevis pilnveidošanai un atsaistīšanās no ilgtermiņa saistībām.
«Uz attiekšanos no īpašuma savā ziņā mudina visa kapitālistiskā sistēma, kam ir izdevīgs mobils darbaspēks un īstermiņa saistības.