Piektdien, 13. oktobrī, modes un izklaides centrā “Rīga Plaza”, Mūkusalas ielā 71, Rīgā, “Art RC Gallery” telpās 2. stāvā, notiks krūts veselības mēneša kampaņai “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” veltīts klātienes pasākums.
Informēs par jaunumiem cīņā pret krūts vēzi
Plkst.11 būs preses konference, kas veltīta Starptautiskajai Krūts veselības dienai, un no plkst.12 līdz plkst.16 turpat noritēs apmācību seminārs, kurā aicināti piedalīties pilnīgi visi interesenti. Dalība pasākumā ir bez maksas, bet ir nepieciešama reģistrācija līdz 12.oktobrim saitē.
Seminārā varēs uzzināt par krūts vēža skrīningu, zāļu pieejamību, jaunumiem ārstēšanā, uzturu, fiziskajām aktivitātēm un emocionālo stabilitāti, katram klātienes semināra dalībniekam būs pārsteiguma dāvana.
Plašāk par semināru skatiet.
Preses konferencē piedalīsies – Latvijas Onkologu asociācijas (LOA) valdes loceklis Armands Sīviņš, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa-Bērziņa, Saeimas Onkoloģijas pacientu atbalsta deputātu grupas vadītāja Ingrīda Circene, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska un Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Līva Aumeistere, preses konferenci vadīs psihoterapeite un ilggadējā kampaņas patronese Aina Poiša.
“Krūts vēzis nešķiro – tas var skart ikvienu sievieti. Katra paša izvēle ir rūpes par savu un tuvinieku veselību, lai atklātu slimību agrīni. Valsts atbildība ir nodrošināt efektīvu ārstēšanu, kas pagarina dzīvi,“ pauž Latvijas Onkologu asociācijas vadītāja, profesore Alinta Hegmane.
Viņa rezumē, ka krūts vēža skrīninga izmeklējumos mamogrāfijas rezultātus kopš 2022. gada apraksta divi radiologi, sniedzot precīzāku rezultātu, savukārt sievietēm, kuru krūtij vēža dēļ veikta operācija jeb mastektomija, valsts apmaksā arī krūts rekonstrukciju, tāpat ir ieviests tā saucamais “dzeltenais koridors”. Krūts vēža ārstēšana ir personalizēta atkarībā no krūts vēža apakštipa, principā Kompensējamo zāļu sarakstā ir visi medikamenti, kas nepieciešami agrīna krūts vēža ārstēšanai, izņemot imūnterapiju. Tomēr bieži izrakstīšanas nosacījumi neļauj šīs iespējas izmantot efektīvi. Savukārt kopš šī gada jūnija pacientes ar visagresīvāko krūts vēža apakštipu – trīskārši negatīvo – var saņemt arī imūnterapiju pacientu programmas ietvaros, ko nodrošina zāļu ražotājs.
“Jūtos gandarīta, ka krūts rekonstrukcijas operācijas no 2022. gada apmaksā valsts. Pēc 12 gadu ilgas cīņas par to sievietes pēc krūts atjaunošanas atgūst pārliecību par sevi, drošības sajūtu, iespēju saglabāt un nostiprināt savu ģimeni. Uzskatu, ka ir trīs nosacījumi, kas palīdzētu sasniegt 80 procentu atsaucību skrīningam un agrīnu diagnostiku: pirmais – personīgi uzaicinājumi uz mamogrāfiju pa tālruni, nevis tikai vēstulēs, otrais – sieviešu aicināšana uz pārbaudēm jau no 40 gadu vecuma un trešais – brīvdienas nodrošināšana sievietei mamogrāfijas pieraksta dienā,” – secina krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “Vita” vadītāja Irīna Januma.
Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” rīko Latvijas Onkologu asociācija un krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “Vita”. Kampaņas mērķis ir aicināt sievietes rūpēties par savu veselību, izmantojot valsts apmaksātās krūts mamogrāfijas pārbaudes, un izglītot par agrīnas diagnostikas nozīmi krūts vēža ārstēšanā un personalizētas terapijas nozīmīgumu. Ikviena sieviete vecumā no 50 gadiem tiek aicināta sameklēt sev tuvāko mamogrāfu www.parbaudikrutis.lv un veikt valsts apmaksātu mamogrāfiju.