Viena no Izraēlas atpazīstamības zīmēm pasaulē ir tās augstu attīstītais drošības aparāts. Tāpēc liels pārsteigums bija tas, ka palestīniešu radikālo islāmistu organizācijas "Hamas" uzbrukums tos pārsteidza nesagatavotus. Kā tas varēja notikt? Savas versijas piedāvā eksperti un bijušās amatpersonas.
"Šī ir ne mazāka kļūda par Jomkipura karu," izdevumam "Financial Times" norāda bijušais Izraēlas bruņoto spēku Gazas divīzijas komandiera vietnieks Amirs Avivi. "Mani pārsteidz ne tikai kopējā izlūkošanas neveiksme, bet arī taktisko spēku neveiksme. Būtu sagaidāms, ka Gazas divīzija daudz labāk aizsargās robežu pat negaidīta uzbrukuma gadījumā."
Izraēlu no visām pusēm apņem naidīgi noskaņotas kaimiņvalstis, kā arī palestīniešu teritorijas, tāpēc tā izveidojusi spēcīgāko drošības aparātu reģionā. Izraēlai ir informantu tīkli gan palestīniešu teritorijās, gan tādās kaimiņvalstīs kā Libāna un Sīrijā, gan arī Irānā, kas ir zvērināta Izraēlas ienaidniece. Robeža ar Gazas joslu ir nocietināta un aprīkota ar kustību sensoriem.
Neskatoties uz to, vairākiem simtiem "Hamas" kaujinieku ar paraplāniem, motocikliem un laivām izdevās šķērsot it kā rūpīgi apsargāto robežu, veikt asiņainus uzbrukumus civiliedzīvotājiem un iefiltrēties militārajās bāzēs Gazas joslas tuvumā. Saskaņā ar jaunākajiem datiem Izraēlas pusē nogalināti vairāk nekā 900 cilvēku (galvenokārt civiliedzīvotāji). Izraēla otrdien paziņoja, ka atrasti apmēram 1500 palestīniešu kaujinieku līķu.