Sestdien Izraēlu pamodināja "Hamas" uzbrukumi. Kaut arī tie pārsteidza ar savu mērogu, tomēr par negaidītiem tos saukt nevar. Konflikti starp Izraēlu un palestīniešiem – reizēm tikai vārdiski par to, kam pieder Jeruzaleme, reizēm bruņoti un ļoti asiņaini, prasot desmitiem vai simtiem civiliedzīvotāju dzīvību, – turpinās jau daudzus gadu desmitus. Šīs tautas ir cīnījušās daudzos īsākos un ilgākos karos, kas beigušies ar pamieriem, tomēr mierīgu līdzāspastāvēšanu nav atnesuši.
Lietuvas portāls "15min.lt" iepazīstina ar abu pušu bruņoto konfliktu cēloņiem pagājušajā un šajā gadsimtā un ar radikālo grupējumu "Hamas", kas piedalījās abās palestīniešu intifadās pret Izraēlu un uzbruka arī šoreiz.
Mērķis ir iznīcināt Izraēlu
"Hamas" ir sunnītu fundamentālistu kustība, kuru ASV jau 1997. gadā iekļāva ārvalstu teroristisko organizāciju sarakstā.
Tas ir galēji labējs grupējums, kas šobrīd ir viena no divām lielākajām palestīniešu politiskajām partijām. Tā galvenais sāncensis ir Rietumkrastā valdošā partija "Fatah", kura ir oficiāli atteikusies no vardarbības un bruņotas cīņas. "Hamas" ir pazīstams ar savām autokrātiskajām metodēm, pārvaldot Gazas sektoru, kā arī ar kareivīgo opozīciju Izraēlai. Tās bruņotais spārns, bet atsevišķos gadījumos arī viss grupējums atzīts par teroristisku organizāciju daudzās valstīs, tai skaitā Eiropas Savienībā un ASV.
Pēc nākšanas pie varas Gazas joslā grupējums tur ieviesa šariata likumus. Tāpat grupējums ir nodibinājis "tikumības policiju", aizliedzis lietot alkoholu un noteicis dažādus ierobežojumus sievietēm, piemēram, saistītus ar apģērbu, vai aizliegumu uzturēties vīriešu sabiedrībā, izņemot tuvākos radiniekus un savu vīru.