Paklausība sunim nav dabiska, un suns dzīvo, instinktu vadīts, tādēļ padomos, kā veicināt suņa paklausību, dalās Rimi Mājdzīvniekiem suņu dzīves eksperte, kinoloģe Monta Priede.
“Pamata paklausībā liela nozīme ir suņa apmācīšanai ne tikai mājās un suņu skolā, bet arī publiskās vietās un dabā. Sunim jāprot uz saimnieka komandām atsaukties jebkur, jo īpaši vietās, kur uz suni iedarbojas citi ārējās vides faktori, piemēram, smaržas, citi cilvēki un dzīvnieki,” skaidro Monta Priede. “Arī suņiem ir nepieciešama disciplīna, lai iegūtās iemaņas nostiprinātos par prasmēm un suns tās spētu lietot jebkurā situācijā. Viens ir “varēt”, un otrs ir “gribēt” darīt. Tā ir būtiska apmācību sastāvdaļa.”
Kā panākt, lai suns gribētu sadarboties ar saimnieku?
Ir svarīga regularitāte. Nepieciešams ne vien apmeklēt suņu skolu, kurā tiek apgūti paklausības pamati, bet arī praktizēt iegūtās iemaņas ārpus apmācībām – tas darāms visas suņa dzīves garumā, nevis tikai kucēna vecumā.
“Treniņš ir regulāra aktivitāte jeb regulārs kopā pavadītais laiks, kur suns saņem nedalītu saimnieka uzmanību, un tas ir pats lielākais ieguvums. Tādējādi tiek veidota ciešāka saikne, saimniekam un mīlulim iemācoties otra darbības nolasīt un paredzēt pirms komandas došanas. Jā, tas ir iespējams! Iesaku katram pamēģināt netraucēti pavērot savu suni aktīvi darbojamies vismaz stundu. Pirms suns grasās kaut ko darīt, vispirms runā ķermeņa valoda. Suns sava saimnieka ķermeņa valodu lasa jau no pirmās dienas,” stāsta Rimi Mājdzīvniekiem eksperte, uzsverot, ka regulāri pamata paklausības treniņi ir sinerģisks darbs, kuru mīlulis izbauda, jo suņi visvairāk par visu mīl pavadīt laiku ar savu saimnieku. Jo ciešāks kontakts tiks izveidots, jo paklausīgāks būs suns.