PDF ziņojums atklāj ūdens un saldūdens ekosistēmu milzīgo vērtību mūsu globālajai ekonomikai un videi. Veselīgas upes, ezeri un mitrāji ir būtiski, lai nodrošinātu ūdeni un pārtiku, lai pielāgotos klimata pārmaiņām un saglabātu bioloģisko daudzveidību, tostarp tie nodrošina arī nenovērtējamas kultūras un garīgās vērtības, kas ir svarīgas cilvēku labklājībai visā pasaulē.
Ziņojumā konstatēts, ka tiešie ekonomiskie ieguvumi, piemēram, ūdens patēriņš mājsaimniecībām, apūdeņošanai lauksaimniecības un rūpniecības vajadzībām, sasniedz vismaz 7,5 triljonus ASV dolāru gadā.
Ziņojumā arī lēsts, ka neredzamie ieguvumi, kas ietver ūdens attīrīšanu, augsnes veselības uzlabošanu, oglekļa uzkrāšanu un sabiedrības kopienu aizsardzību pret ārkārtējiem plūdiem un sausumu, ir septiņas reizes lielāki - aptuveni 50 triljonu ASV dolāru gadā.
Tomēr upju, ezeru, mitrāju un gruntsūdeņu degradācija apdraud šīs vērtības, kā arī kavē rīcību klimata un dabas jomā un ANO ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu. Neilgtspējīga ūdens ieguve, kaitīgas subsīdijas, upju plūsmu izmaiņas, piesārņojums un ar klimata pārmaiņām saistītā ietekme apdraud saldūdens ekosistēmas.
PDF vērtējumā, satraucoši ir tas, ka divas trešdaļas pasaules lielāko upju vairs nav brīvi plūstošas, savukārt mitrāji turpina izzust trīs reizes straujāk nekā meži, uzsver PDF.
Sliktu ūdens resursu apsaimniekošanas un saldūdens ekosistēmu iznīcināšanas rezultātā miljardiem cilvēku visā pasaulē nav pieejams tīrs ūdens un sanitārie apstākļi, bet uzņēmumiem un tautsaimniecībai pieaug ar ūdeni saistītie riski. Līdz 2050.gadam aptuveni 46% no pasaules IKP varētu veidoties apgabalos, kuros ir augsts ūdens apdraudējuma risks - salīdzinājumā ar šā brīža 10%.