Kamēr bērns bijis mazs, saņēmusi līdzjūtības apliecinājumus. Sākot skolas gaitas, pret viņu izturējušies ar zināmu bijību. “Savukārt tagad, kad ejam pa ielu, uz dēlu joprojām skatās kā uz dinozauru. Sabiedrība ir empātiska pret maziem bērniem, bet, kad viņš pieaug – manā gadījumā runa ir par 1,85 m garu un 95 kg smagu vīrieti, kura garīgās veselības traucējumu pazīmes ir redzamas uz sejas –, tad iziet sabiedrībā nav vienkārši. Neraugoties ne uz ko, Nils ir ļoti adekvāts!” stāsta mamma. Viņasprāt, ja viņa nestrādātu ar sevi, savu pašapziņu, pārliecību, mieru, drošību, tad, visticamāk, nespētu kopā ar savu bērnu apmeklēt kafejnīcas, pludmales, kino utt. un diez vai to darītu ar smaidu sejā. “Jo sabiedrība šajā jomā dzīvo stereotipos, piemēram, uzskatos, ka šāds cilvēks ir bīstams un neprognozējams.”
“Cilvēku mums tuvāk par diviem metriem rādiusā tad nav. Ja mums vajadzīga palīdzība, man jāsauc pa gabalu, īpaši, ja jāuzrunā cilvēki, kas vecāki par 40 gadiem, – turpretī jaunā paaudze ir atsaucīga, un man par to prieks, ka sabiedrības domāšanā vērojamas pozitīvas pārmaiņas,” vērtē Irēna un skumji turpina: “Esmu papētījusi vēsturi – senāk uzskatīja, ka šādos cilvēkos mīt ļaunais gars, viņus meta no klintīm un citādi iznīcināja.”
Kad ģimene saņem sava bērna diagnozi, liels pārbaudījums ir pieņemt faktu, ka ģimenē tagad būs bērns ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī atmest cerību, ka viņu varēs izārstēt. Tāpat izaicinājums ir saprast: kas jāmaina, lai varētu dzīvot tālāk? “Bieži vien vecākiem nākas nomainīt profesiju,” piemēru min Irēna; arī viņa no ekonomista grāmatveža kļuva par pirmsskolas pedagogu un par medicīnisko Montesori pedagogu.