Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Vitamīni bērniem: Kad tie nepieciešami papildus?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Bērni nereti mēdz būt izvēlīgi ēdāji – ja vienu dienu viņi kādu produktu ēd labprāt, tad jau nākamajā – ar nepatiku var no tā atteikties. Saskaroties ar šādu situāciju, nākas aizdomāties, vai bērns uzņem pietiekami daudz vajadzīgo vitamīnu un minerālvielu, vai arī ikdienas uzturvielu daudzumu nepieciešams papildināt, lietojot uztura bagātinātājus. Kādi vitamīni bērnam nepieciešami un kad tos ieteicams lietot papildus, skaidro aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

„Daudzveidīgs un sabalansēts uzturs ir viens no galvenajiem faktoriem, lai bērns spētu pilnvērtīgi augt un attīstīties. Ik dienas nepieciešams nodrošināt uzturvielām bagātas un regulāras maltītes, ēdienreizes nedrīkst izlaist vai aizstāt ar našķiem un ātrajām uzkodām. Jārūpējas par to, lai ēdienkartē būtu bagātīgi atrodamas visas uzturvielu grupas – vitamīni, minerālvielas, ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki un bioloģiski aktīvās vielas. Lai dabiskā veidā uzņemtu visu bērnam vajadzīgo, uzturā jāiekļauj gan daudz augļu un dārzeņu, gan piena produkti, zivis, putnu gaļa, graudaugi un pilngraudu produkti. Ja bērns kādu no produktu grupām nevēlas vai nevar ēst, nepieciešamos vitamīnus, visdrīzāk, ir jāuzņem papildus,“ stāsta Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Kādi vitamīni bērnam nepieciešami un kādos produktos tie atrodami?

Lai noskaidrotu, vai ikdienas ēdienkarte spēj nodrošināt bērnu ar visiem nepieciešamajiem vitamīniem, jāpārliecinās, ka uzturā pietiekamā daudzumā iekļauti produkti, kas satur vērtīgās uzturvielas.

  • A vitamīnu var atrast gaļā, jo īpaši aknās, un olu dzeltenumos. Beta karotīna veidā arī dārzeņos un augļos, piemēram, burkānos, spinātos un aprikozēs.
  • B1 vitamīns ir atrodams gaļā (īpaši cūkgaļā) un dažos zivju veidos. To var atrast arī pākšaugos, graudaugos, auzu pārslās, raugā un valriekstos.
  • B2 vitamīnu satur piena produkti, piemēram, piens, biezpiens vai cietais siers. Lielisks vitamīna avots ir arī liellopu gaļa, cūkgaļa, kāposti, spināti, olas un sēnes.
  • B3 vitamīns ir atrodams tādos pārtikas produktos kā aknas, gaļa, zivis un raugs.
  • B5 vitamīnu nodrošina piens, olas, zivis, gaļa, raugs, pilngraudu produkti un pākšaugi.
  • B6 vitamīns ir atrodams sojas pupiņās, kviešu dīgļos, sierā, banānos, kartupeļos, lasī un mencā.
  • B7 vitamīns var uzņemt, ēdot aknas, olu dzeltenumus, zemesriekstus, šokolādi, zirņus, lēcas, sēnes, ziedkāpostus, kukurūzu un gaļu.
  • B9 vitamīns (jeb folijskābe) ir zaļumos, spinātos, sparģeļos, lēcās, brokoļos, kāpostos, zirņos, sēnēs un kartupeļos.
  • B12 vitamīns ir atrodams subproduktos (piemēram, aknās), gaļā, pienā, olās un piena produktos.
  • C vitamīna avots ir, piemēram, smiltsērkšķi, citrusaugļi, tomāti, paprika, kivi un mežrozītes.
  • D vitamīns ir ļoti svarīgs maziem bērniem, un tā avoti ir zivis, sviests, olas, aknas (īpaši mencu aknas), piens un piena produkti.
  • E vitamīnu satur augu eļļas, valrieksti un zirņi.
  • K vitamīns ir atrodams, piemēram, tomātos, kāpostos, brokoļos un spinātos.

Kādos gadījumos bērniem jālieto uztura bagātinātāji?

Vairumā gadījumu papildu vitamīnu deva nepieciešama tiem bērniem, kuri nevēlas ēst daudzveidīgu uzturu – atsakās no konkrētiem pārtikas produktiem, ir iecienījuši vienveidīgas maltītes. Tāpat arī gadījumos, kad bērnam ir diagnosticēta pārtikas alerģija, kā rezultātā no atsevišķiem pārtikas produktiem jāatsakās. Piemēram, ja bērnam ir laktozes nepanesamība un netiek lietoti piena produkti, var būt nepieciešams papildu kalcijs un D vitamīns. Papildu vitamīnu deva ir ieteicama arī tad, ja vecāki mudina bērnus ievērot veģetāru vai vegānu diētu. Izslēdzot no uztura gaļu un citus dzīvnieku valsts produktus, var rasties B12, D vitamīna, kalcija un dzelzs deficīts. Papildu vitamīni bieži vien noderēs arī tiem bērniem, kuri ir pakļauti intensīvai fiziskai slodzei, piemēram, aktīvi nodarbojas ar sportu.

„Lai nodrošinātu bērnam svarīgo vitamīnu un minerālvielu ieteicamo diennakts devu, iespējams lietot uztura bagātinātājus, kas palīdzēs ne vien veselīgai augšanai un attīstībai, bet arī stiprinās imunitāti. Vitamīni Marsieši Gummy Boneactive vai Marsieši Gummy Boneactive ar smiltsērkšķi ir piemēroti bērniem no trīs gadu vecuma un satur visus ikdienā nepieciešamos vitamīnus, tai skaitā D vitamīnu, kas ir īpaši būtisks normālai kaulu attīstībai. Rūpējoties par pašiem izvēlīgākajiem, vitamīni ir košļājamu pastilu veidā un pieejami ar dažādu augļu garšu. Tomēr jāņem vērā, ka uztura bagātinātāji neaizstāj veselīgu un sabalansētu uzturu – pēc iespējas jāmēģina iekļaut ēdienkartē visas produktu grupas, dažādojot diētu, līdz atrodas rast tās produktu kombinācijas, kas bērnam iet pie sirds,” stāsta Amanda Ozoliņa.

Uztura bagātinātājs

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu