“Šiem jauniešiem dzīves starta pozīcija liedz daudz iespēju, kas ir viegli pieejamas tiem jauniešiem, kam ir ģimene. Jauniešiem nepieciešama dažāda veida palīdzība – mācību, darba, sadzīves jautājumu risināšanā, kā arī materiāls atbalsts, atbalsts mājokļa jautājuma risināšanā, regulārs psihoemocionāls atbalsts,” uzskaita speciāliste.
Pirms bērna bāreņa pilngadības sasniegšanas tai pašvaldībai, kuras bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu par bērna ārpusģimenes aprūpi, sadarbībā ar citiem speciālistiem ir jāizvērtē jaunieša vajadzības un resursi, jāsniedz nepieciešamais atbalsts un jānodrošina sociālās garantijas, kas viņam saglabājas līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.
Jāpalīdz atrast dzīvesvietu, darbu un – pat nomainīt vārdu, uzvārdu
Jauniešu vajadzību nodrošināšana patstāvīgas dzīves sākšanā var izraisīt virkni problēmu. Lai tās risinātu, viņi vēršas pēc palīdzības sociālajā dienestā. “Ikdienā tiek sniegta palīdzība jautājumos, kas saistīti ar mājokļu jautājumu risināšanu, piemēram, īres dzīvokļu atrašanā, mantojuma lietu sakārtošanā; pilsonības iegūšanā, tiek sniegts atbalsts izglītības iegūšanai, ir bijis pat jārisina jautājums par vēlēšanos mainīt vārdu un uzvārdu. Grūti iedomāties, ko nācies pārdzīvot jaunietim, kam ir vēlme noslēpties aiz cita vārda un uzvārda. Sociālajā darbā strādājošie mēģina izprast katra jaunieša individuālo situāciju, pārdzīvojumus un palīdzēt.” Ogres novadā īstenotā projekta “Proti un dari” ietvaros ir iespēja attīstīt savas prasmes, apgūt profesijas, tiek piedāvāts mentora atbalsts izglītības iegūšanā un algota darba meklēšanā. Šī projekta ietvaros jauniešiem tika rasta iespēja iegūt arī autovadītāja apliecību.