Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Stājas spēkā ierobežojumi aromatizētiem karsējamās tabakas izstrādājumiem (5)

Papildināts
Zīme "Smēķēt aizliegts".
Zīme "Smēķēt aizliegts". Foto: Edijs Pālens/LETA

Pirmdien, 23. oktobrī, visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, arī Latvijā, stājas spēkā jauni ierobežojumi aromatizētiem karsējamās tabakas izstrādājumiem.

Pavasarī Latvija pārņēma Eiropas Komisijas (EK) direktīvu, kas nosaka ierobežojumus karsējamās tabakas izstrādājumiem pievienot tādas piedevas, kas var mainīt minēto izstrādājuma smaržu vai garšu, radot raksturīgo aromātu, piemēram, mentola aromātu.

Direktīva nosaka, ka ierobežojumiem vienlaicīgi visās ES dalībvalstīs jāstājas spēkā šodien, 23.oktobrī. Aizliegums jāievēro ražotājiem, izplatītājiem un tirgotājiem visā ES.

Ierobežojums neaizliedz pilnībā pievienot aromatizētājus, bet tikai ierobežo piedevu pievienošanu tādā apmērā, lai tās nerada izstrādājumam raksturīgo aromātu. Runa ir par piedevām, kas smēķējot rada izteiktu, piemēram, augļu, garšvielu, garšaugu, mentola un citu smaržu un garšu. Aromatizētāju pievienošana rada maldīgu priekšstatu par smēķēšanas vai šādu produktu lietošanas nekaitīgumu, lai gan minēto produktu lietošana ietekmē veselību un veicina atkarības rašanās risku, jo satur nikotīnu, norāda Veselības ministrijā (VM).

Karsējamās tabakas izstrādājums ir jaunieviests tabakas izstrādājums, kas karsēšanas procesā izdala emisijas, kas satur nikotīnu un citas ķīmiskas vielas, kuras ieelpo patērētājs. Atkarībā no tā īpašībām, karsējamās tabakas izstrādājums var būt bezdūmu vai smēķēšanai paredzēts tabakas izstrādājums. Aizliegums attiecas uz karsējamas tabakas izstrādājumiem jeb tā sauktajiem "heet stick", kurus lieto tabakas karsēšanas ierīcēs. Vienlaikus aizliegums attieksies arī uz jebkurām sastāvdaļām, piemēram, filtriem, papīriem, iepakojumu, kapsulām, kas satur aromatizētājus vai jebkādiem citiem tehniskiem elementiem, kas varētu mainīt attiecīgā karsējamā tabakas izstrādājuma smaržu vai garšu vai to dūmu intensitāti. Ierobežojums netiek attiecināts uz pašām tabakas karsēšanas ierīcēm, skaidro VM.

Tāpat noteikts, ka raksturīgā aromāta novērtēšanas izdevumus karsējamiem tabakas izstrādājumiem sedz paši karsējamu tabakas izstrādājumu ražotāji un importētāji, līdzīgi, kā tas pašlaik jau ir noteikts cigarešu un tinamās tabakas ražotājiem un importētājiem.

Jaunajā regulējumā ir iekļauta jauna karsējama tabakas izstrādājuma definīcija, kā arī precizēta definīcija "smēķēšanai paredzētiem tabakas izstrādājumiem", lai nodrošinātu karsējama tabakas izstrādājuma un smēķēšanai paredzētu tabakas izstrādājumu definīciju saskaņotību.

Karsējams tabakas izstrādājums definēts kā "jaunieviests tabakas izstrādājums, ko lieto, izmantojot karsēšanas procesu, lai izdalītu emisijas, kas satur nikotīnu un citas ķīmiskas vielas, ko ieelpo patērētājs, un kas atkarībā no tā īpašībām ir bezdūmu tabakas izstrādājums vai smēķēšanai paredzēts tabakas izstrādājums".

Tabakas karsēšanas ierīces, kurās smēķē karsējamus tabakas izstrādājumus ("heet stick"), ir viens no jaunākajiem tabakas izstrādājumu ražotāju radītajiem izstrādājumiem, kas tiek maldinoši reklamēts kā mazāk kaitīga alternatīva tradicionālo cigarešu smēķēšanai, norāda VM. Tabakas karsēšanas ierīču darbības pamatā ir tabakas karsēšana augstā temperatūrā, kā rezultātā no tabakas tiek izdalīts nikotīnu un citu ķīmisku vielu saturošs aerosols, ko smēķētājs ieelpo.

VM norāda, ka lai arī 2020.gadā ES to starp Latvijā stājās spēkā raksturīgā aromāta aizliegums cigaretēm un tinamajai tabakai jeb mentola cigarešu aizliegums, minētais ierobežojums neattiecās uz jaunieviestiem tabakas izstrādājumiem, tai skaitā karsējamiem tabakas izstrādājumiem, kurus pašlaik tabakas industrija turpina piedāvāt kā alternatīvu smēķēšanas veidu cigaretēm un tinamajai tabakai ar raksturīgu aromātu.

Taču Saeimā šobrīd tiek skatīti grozījumi "Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā", kas paredz no 2025.gada 1.janvāra aromatizētāju ierobežojumus noteikt arī elektroniskām cigaretēm - gan vienreizlietojamām, gan uzpildāmajām (ar vai bez nikotīna), kā arī tabakas aizstājējproduktiem (piemēram, nikotīna spilventiņiem), atļaujot tikai aromatizētāju, kas rada tabakas garšu vai smaržu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu