Kurš samaksā par īpašuma uzrakšanu? Kā tiek kārtotas attiecības ar kaimiņu, kura teritoriju arī nākas izmantot? Nav spēles noteikumu, un cēlonis tam ir fakts, ka Latvijā derīgo izrakteņu ieguves nozares nekad īsti nav bijis. Rakstot likumus tika pieņemts, kā varētu būt, taču industrijas pārstāvju viedoklis netika prasīts,» problēmas ieskicē jurists zvērinātu advokātu birojā Cobalt Mārtiņš Tarlaps, kurš piedalījies minētās koncepcijas izstrādē. Lai arī dokumentā tika skaidri definētas likumu nepilnības, izmaiņas šajā jomā nav notikušas. Jurists pieļauj, ka pietrūkusi politiskā griba vai arī apsīkusi ārvalstu investoru interese, kas toreiz pamudinājusi uz šādas koncepcijas izstrādi.
Par skaidra regulējuma nepieciešamību norāda gadījums ar naftas ieguvi Gudenieku pagastā, kur it kā izpētes nolūkos jau iegūti 12 vilciena sastāvi ar naftu 5 miljonu eiro vērtībā, bet pašvaldība, uz kuras zemes arī notiek darbi, nav saņēmusi naudu.
Kas atrodas zemes dzīlēs?
Ar tiesisko regulējumu vien sarežģījumi nebeidzas. Lai izlemtu iegūt derīgos izrakteņus, zemes īpašniekam jāzina potenciālie ieguves apjomi un gaidāmie ieņēmumi. Pie tam jārēķinās, ka darbošanās viņa teritorijā būs ilgstoša, jo derīgo izrakteņu izpētes un ieguves periods parasti ir 20-30 gadi.
Gada sākumā publiskotais Valsts kontroles revīzijas ziņojums «Derīgo izrakteņu pārvaldība Latvijā» nepārprotami ieskicē problēmas šajā jomā.
«Netiek nodrošināta plānveidīga jaunu resursu apzināšana, jo Latvijā jau 20 gadus nenotiek sistemātiski jaunu derīgo izrakteņu un citu zemes dzīļu resursu meklēšanas un izpētes darbi.