Iemesli, kāpēc cilvēki sāk lietot narkotiskās vielas, var būt ļoti dažādi. Tie var būt saistīti gan ar vecumposmam raksturīgajām uzvedības īpatnībām, gan ar apkārtējo vidi (ģimene, draugu loks, vielu pieejamība), gan ar paša cilvēka emocionālo pašsajūtu un personības īpatnībām. Kā rīkoties problemātiskam narkotiku lietotājam? Stāsta narkoloģe un kognitīvi biheiviorālā terapeite Ilze Maksima (VC Vivendi un Salaspils veselības centrs).
Riska faktori, kas noved pie narkotiku atkarības
Maksima norāda, ka ir dažādi riska faktori, kas var novest pie narkotiku lietošanas un atkarības. "Vienam ir vairāk riska faktoru, otram ir mazāk. Dažādi apstākļi cilvēka dzīvē var novest pie tā, ka cilvēks sāk eksperimentēt ar vielām, viņam šis eksperiments iepatīkas, un tas aizrauj, jo personai kaut kas dzīvē ir pietrūcis un nav atrastas citas nekaitīgas alternatīvas."
"Narkotisko vielu izvēle ir attiecināma ļoti jauši, jo tām ir specifiski receptori cilvēka smadzenēs. Alkoholam ir citādāk. Narkotiskās vielas ir ļoti specifiskas un atbild uz konkrēto pieprasījumu nervu sistēmā – atalgojuma sistēmā. Tiklīdz smadzenēs ir šis secinājums, ka vielas der vai ļoti maina pašsajūtu, tad to vairs aizmirst, secīgi tiek pieslēgta rīcības sistēma, un tad cilvēks ļoti mērķtiecīgi veic darbības, lai iegūtu šo vielu ietekmi atkārtoti. Tam jau veidojas citas sekas."
Posms starp narkotiku pamēģināšanu un atkarību ir ļoti šaura. Narkoloģe norāda, ka šis periods ir cieši saistīts ar cilvēka psihoemocionālo stāvokli.