Aizvadītajā nedēļā, no 16.oktobra līdz 22.okotbrim, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 25% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.
Par ceturtdaļu pieaudzis jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits
SPKC epidemiologi sadarbībā ar ģimenes ārstu praksēm, slimnīcām, izglītības iestādēm un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Nacionālo mikrobioloģijas references laboratoriju (NMRL) kopš oktobra sākuma ir sākuši ikgadējo gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringu. Pēc līdzīgiem principiem AAEI monitorings ir organizēts arī citās valstīs pasaulē. Kā rāda monitoringa dati, saslimstība ar AAEI aizvadītajā nedēļā bija zemāka nekā attiecīgajā nedēļā 2021. un 2022.gadā, taču joprojām pārsniedza pirmspandēmijas vidējo saslimstības līmeni.
Pagājušajā nedēļā Latvijā reģistrēti 90 jauni Covid-19 gadījumi, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 25% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu. Nedēļas laikā veikti 373 testi, kas ir par 4,2% vairāk nekā iepriekšējā nedēļā. Pozitīvo testu īpatsvars bija 24,1%, kas ir par 4% vairāk nekā nedēļu iepriekš.
Tāpat pagājušajā nedēļā stacionēti 87 pacienti ar Covid-19 infekciju, kamēr nedēļu iepriekš tādu bija 72, un ziņots par sešiem nāves gadījumiem Covid-19 pacientiem - iepriekšējā nedēļā bija divi gadījumi. Līdz ar to pagājušajā nedēļā starp AAEI infekcijām Latvijā joprojām dominēja Covid-19.
Eiropā, līdzīgi kā Latvijā, vērojams mērens sezonāls Covid-19 izplatības pieaugums.
Ģimenes ārstu praksēs diagnoze "gripa" bija noteikta sešiem pacientiem, pamatojoties uz klīniskiem datiem. Līdz ar to gripas vidējā intensitāte Latvijā turpina saglabāties nemainīgi zema - 8,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. NMRL testētajos klīniskajos paraugos gripas vīrusa klātbūtne nebija konstatēta. Pacientiem ar AAEI simptomiem visbiežāk tika konstatēti rinovīrusi, adenovīrusi un retāk respiratori sincitiālaiss vīrus un sezonālie koronavīrusi.
SPKC norāda, ka Eiropas Savienības reģiona valstīs gripas izplatība saglabājas starpsezonu līmenī. Luksemburga ziņoja par vidēju gripas intensitāti, bet Skotija - par reģionālo gripas aktivitāti. Kopumā AAEI sastopamības biežums sabiedrībā bija šajā gadalaikā paredzētajā līmenī lielākajā daļā valstu, kas daļēji tika ietekmēts ar SARS-Cov-2 izplatību.
Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.
Kopumā šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies 34 759 iedzīvotāji, tai skaitā pagājušajā nedēļā 13 950 cilvēki, bet pret Covid-19 vakcinējušies 5426 iedzīvotāji, tai skaitā pagājušajā nedēļā 2316 cilvēki.
Šogad valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām.
Šobrīd netiek rekomendēta pilnīgi visas sabiedrības vakcinācija, bet lielākais akcents tiek likts tieši uz riska grupām - senioriem vecumā no 65 gadiem, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, sociālās aprūpes centru iemītniekiem un personālu, veselības aprūpes speciālistiem, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un viņu kontaktpersonām, grūtniecēm.
Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē.