“Latvija – tā ir mūzika. Es pabiju Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā. Tā ir fantastika. Es izjutu īstu cilvēcisku katarsi, kad 20 000 cilvēku dzied zem klajas debess, bet tu skaties debesīs un tā ir himna dzīvei. Vienkārši dzīvei kā tādai,” norāda Krievijas aktieris un mūziķis Artūrs Smoļjaņinovs. Viņš Latvijā ir nedaudz ilgāk kā gadu.
“Latvija – tā ir mūzika.” Krievijas aktieris un mūziķis par dzīvi Latvijā un par dzimteni, kas viņu nodeva (3)
Artūrs Smoļjaņinovs uz Latviju atbrauca 2022.gada 27.septembrī.
“Man bija viens vārds prātā – katastrofa. Ar šo vārdu es arī dzīvoju. Katru dienu uzdod sev jautājumu – ko darīt, ko es varu izdarīt?” viņš atceras savas sajūtas 2022.gada 24.februārī, kad Krievija sāka pilna apjoma iebrukumu Ukrainā.
Par atgriešanos Krievijā viņš nedomā. Tam viņš neredz nekādu pamatu:
“Tā dzimtene pašreizējā tās inkarnācijā mūs visus ir nodevusi. Tā ir briesmīga. Tā mūs visus piemānīja. Tā izvaroja pati sevi.
Tai būs jāizdara kaut kas, lai mēs noticētu, ka tai pirmajā vietā tiešām ir cilvēki, nevis idejas. Es esmu gandrīz pārliecināts, ka manas dzīves laikā tas nenotiks.”
Vēl dzīvojot Krievijā, paralēli kinokarjerai Artūrs sāka nodarboties arī ar mūziku. Jau Latvijā esot, viņš izveidoja projektu “cheLovek”, kurā piedalās mūziķi no Latvijas. Kopā viņi strādā pie minialbuma, kurā būs četras dziesmas.
Artūrs ir sācis mācīties latviešu valodu. Pirmajā tikšanās reizē viņš vienmēr cenšas cilvēku vispirms uzrunāt latviski. “Tā taču ir elementāra pieklājība, kas izrāda cieņu un liek cilvēkam saprast, ka tu esi ciemos, nevis ar iebrucēja tiesībām vai ar “es šeit esmu dzīvojis vienmēr” tiesībām. Man tas arī bija stimuls turpināt mācīties valodu.”
Latvijas cilvēkus viņš salīdzina ar Baltijas jūras pludmalēm: “Viņi ir ļoti gaiši. Ļoti atvērti, ļoti plaši. Viņiem cauri pūš visi vēji. Viņi ir atsaucīgi, tajā pašā laikā arī it kā tāli, un viņi nekad nebūs tavi.”
Artūrs Smoļjaņinovs ir kārtējais projekta "Mēs esam šeit" varonis.
"Mēs esam šeit" ir dokumentālo filmu sērija par cilvēkiem, kuri kara dēļ bijuši spiesti bēgt no Ukrainas vai represiju dēļ - no Krievijas un Baltkrievijas. Projekts realizēts sadarbībā ar Daugavpils izdevumu "Chayka.lv". "Chayka.lv" intervē tos, kuri par mājām tagad sauc Latgali, savukārt RUS TVNET - Rīgā un tās apkaimē dzīvojošos.
Visus līdz šim publicētos "Mēs esam šeit" stāstus iespējams izlasīt šeit.