Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Gajāna lūdz ANO tiesas aizsardzību pret Venecuēlas teritoriālām pretenzijām

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Gajāna ir lūgusi ANO Starptautisko tiesu atturēt Venecuēlu no referenduma rīkošanas par Esekibo reģiona aneksiju, uz kuru pretendē abas valstis.

Venecuēla gadu desmitiem ir uzskatījusi, ka ar naftu bagātajam 160 000 kvadrātkilometru lielajam Esekibo reģionam jāatrodas tās robežās, lai gan to pārvalda Gajāna.

Abu valstu teritoriālais strīds ir pastiprinājies, kopš uzņēmums "ExxonMobil" 2015.gadā šajā reģionā atrada naftu.

Nelielajā Gajānā ir pasaulē lielākie jēlnaftas krājumi uz vienu iedzīvotāju, savukārt Venecuēlā ir pasaulē lielākie pierādītie jēlnaftas krājumi.

Venecuēla nesen paziņoja, ka 3.decembrī rīkos referendumu par to, vai ir jāanektē Esekibo reģions. Gajāna, kas 2018.gadā iesūdzēja Venecuēlu Starptautiskajā tiesā, raksturo šo referendumu kā nelikumīgu.

Gajānas valdība otrdien nosodīja "Venecuēlas draudīgo plānu Gajānas teritorijas sagrābšanai". Tā paziņoja, ka pirmdien iesniegusi Starptautiskajai tiesai "steidzamas aizsardzības" lūgumu, lai Venecuēla neturpinātu savu ieceri par referendumu.

Gajāna šajā lūgumā uzsvēra, ka referenduma vienīgais mērķis ir "iegūt atbildes, kas atbalstītu Venecuēlas lēmumu pamest" tiesvedibu Starptautiskajā tiesā un ļautu tai "oficiāli anektēt un integrēt" Esekibo reģionu.

Esekibo reģions sastāda vairāk nekā divas trešdaļas no Gajānas teritorijas un tur dzīvo 125 000 no Gajānas 800 000 iedzīvotāju.

Bijusī britu kolonija Gajāna uzskata, ka tās robežu ar Venecuēlu noteica arbitrāžas tiesa 1899.gadā. Venecuēla uzskata, ka Esekibo upe veido dabisku robežu, kas tikusi atzīta, kad Venecuēla ieguva neatkarību no Spānijas.

Ierosinātā referenduma jautājumā pastāvošā robeža tiek raksturota kā "krāpnieciski uzspiesta" 1899.gadā. Tajā arī teikts, ka Esekibo reģiona iedzīvotājiem pēc aneksijas tiks piešķirta Venecuēlas pilsonība.

Gajāna otrdien paziņoja, ka Venecuēlas iecerētais referendums ir "kaili teritoriālas agresijas draudi", un atkārtoti uzsvēra, ka jebkāda Gajānas teritorijas sagrābšana "būtu starptautiskais agresijas noziegums".

Ņemot vērā jautājuma steidzamību, Gajāna lūdza Starptautisko tiesu to izskatīt iespējami ātri pirms 3.decembra.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu