Likumprojektu pakotne partnerības institūta ieviešanai nesīs cilvēkiem drošību, norāda kustība

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Likumprojektu pakotne, kas paredz ieviest partnerības institūtu, nesīs cilvēkiem drošību, un tās ietekme būs jūtama cilvēku dzīvēs, sacīja LGBT+ kustības "Neons" pārstāve Ieva Feldmane.

Komentējot Tieslietu ministrijas (TM) piedāvājumu Latvijā ieviest jaunu tiesību institūtu - partnerību, viņa atzina, ka Latvija civilo, tai skaitā viendzimuma, pāru regulējumā diemžēl būtiski atpaliek no pārējās Eiropas. Šobrīd daudzviet Rietumeiropā līdzīgi regulējumi tika pieņemti jau pirms vairākiem gadu desmitiem, un daudzkur sasniegta arī laulību vienlīdzība.

Viņas vērtējumā, piedāvātā likumprojektu paka sniegs patiešām minimālu aizsardzības līmeni, un daudzi jautājumi - piemēram, mantojuma tiesību jautājums - paliks nerisināti. "Jāsaprot, ka šī pakotne sniegs būtiski zemāku aizsardzību nekā laulības - tiem, kam tās ir pieejamas," uzsvēra Feldmane.

Vienlaikus viņa aicina nenovērtēt par zemu likumprojektu pakotnes ietekmi. Tām Latvijas ģimenēm, kurām līdz šim valsts nenodrošināja nekādu aizsardzību, šī pakotne nesīs drošību, un tās ietekme būs jūtama cilvēku dzīvēs. Pirmo reizi Latvijas vēsturē, šiem cilvēkiem būs drošība - gan dalot finanses, gan esot blakus kā veselībā, tā slimībā, atzīmēja kustības pārstāve.

"Visbūtiskāk - šī pakotne sūtīs spēcīgu signālu daudziem Latvijas cilvēkiem, kas līdz šim jutušies šai valstī neredzēti, nevajadzīgi, nepieņemti. Tas būs signāls no valsts, ka tā novērtē un rūpējas par katra cilvēka drošību un tiesībām dzīvot laimīgu dzīvi kopā ar mīļoto cilvēku," uzsvēra Feldmane.

Kā ziņots, Saeimas Juridiskā komisijas vairākums nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) virzīto likumprojektu pakotni, ar kuru Latvijā plānots ieviest jaunu tiesību institūtu - partnerību.

TM parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna apstiprināja, ka partnerību varēs noslēgt tuvās personiskās attiecībās esoši cilvēki, kuri ir apliecinājuši gribu rūpēties viens par otru un kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā.

TM norāda, ka grozījumi iesniegti, lai izpildītu Satversmes tiesas (ST) spriedumu. Partnerība būs jauns veids, kādā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu personu attiecības un paredzēt tām noteikta veida sociālo un ekonomisko aizsardzību. Likumu izmaiņām vajadzētu risināt jautājumu par viena dzimuma pāru iespējām legalizēt savas attiecības.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) norāda, ka ST ir atzinusi, ka Satversme prasa nodrošināt divu cilvēku tuvu, personisku attiecību juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību. Lai izpildītu ST spriedumu, ir sagatavota likumprojektu pakotne, kas paredz ieviest partnerības institūtu. Partnerība radīs personām atsevišķas tiesības un pienākumus attiecībās ar valsti, tā atvieglojot partneru kopdzīvi ikdienā.

Ziņas par partnerības nodibināšanu un izbeigšanu būs ierakstāmas Fizisko personu reģistrā. Pakotnē ietvertie grozījumi Notariāta likumā nosaka partnerības noslēgšanu un izbeigšanu pie notāra, paredzot, ka, ierodoties personīgi klātienē pie zvērināta notāra, partnerību var noslēgt divas pilngadīgas personas, kuru starpā ir tuvas, personiskas attiecības un nepastāv ierobežojumi tās noslēgšanai, piemēram, tuva radniecība. Izstrādāti arī saistīti grozījumi Maksātnespējas likumā, likumos "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā", "Par valsts pensijām", "Par valsts sociālo apdrošināšanu" un Pacientu tiesību likumā, kas nodrošinās noteiktus ekonomiskā un sociālā atbalsta pasākumus.

Paredzēts, ka pēc partnerības nodibināšanas partnerim būs tiesības pieņemt lēmumus, kas saistīti ar otra partnera ārstniecību, ja viņš pats nebūs spējīgs par sevi parūpēties vai brīvi paust savu gribu, iegūt sociālās garantijas, piemēram, saņemt partnerim aprēķinātās pensijas summas, kas nav izmaksātas līdz viņa nāvei, kā arī iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus savstarpējiem dāvinājumiem un aizdevumiem.

Uz valsts amatpersonas partneri attieksies tie paši interešu konflikta novēršanas ierobežojumi, kas šobrīd attiecināmi uz valsts amatpersonas radiniekiem. Līdzīgi maksātnespējas administrators nevarēs pildīt amata pienākumus, ja administratora partneris tajos būs personiski vai mantiski ieinteresēts.

Plānots, ka normatīvo aktu grozījumi par partnerības ieviešanu stātos spēkā 2024.gada 1.jūlijā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu