Citiem vārdiem sakot, zeme sāka koncentrēties saimniekot gribošu un varošu saimnieku rokās, kā rezultātā lauksaimniecības produktu eksporta apjomi aug. Salīdzinājumam, 2020. gadā eksperts ienesa 3,28 miljardus eiro, 2021. gadā 3,36 miljardus un pērn vēl par 1,41 miljardu vairāk.
Tas nozīmē, ka esam uz pareizā ceļa, taču darāmā vēl ir ļoti daudz.
«Šobrīd intensīvi tiek apsaimniekota tikai puse no visas lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Daļa īpašnieku tur zemi īpašumā kā vērtību, ko vēlāk pārdot vai nodot mazbērniem, kuri būs nolēmuši saimniekot. Tādēļ
Latvijai vēl ir milzīgs potenciāls pelnīt ar pārtikas produktiem. Pārdomāti izvēloties darbībās virzienu un intensīvi saimniekojot, no šīm platībām ieņēmumus varētu palielināt vismaz pieckārtīgi,»
lēš M.Cimermanis, uzsverot, ka rūpīgi jādomā arī par to, ko audzēt. Šobrīd Latvijā veiksmīgas kultūras ir rapsis un kvieši, jo izdevies izveidot efektīvu eksporta tīklu, tādēļ spējam šos produktus sekmīgi tirgot pasaulē. Zemniekiem šo kultūru audzēšana ir ērta, jo loģistikas sistēma ir sakārtota un nav pārlieku jādomā par produkcijas realizāciju. Tā rezultātā graudkopība Latvijā jau izkonkurējusi nozari ar lielāku pievienoto vērtību – lopkopību.
Tomēr domājot par ienesīgāko, nevis vieglāko ceļu, M.Cimermanis rosina audzēt dārzeņus.
Dārzeņu audzētāju ieņēmumi no viena hektāra ir krietni augstāki nekā no graudiem, turklāt Latvijai ir ļoti svarīgi nodrošināt pašpatēriņu.
Dārzeņi ir vajadzīgi skolām, slimnīcām un arī armijai. Šobrīd nespējam saaudzēt pat savam tirgum nepieciešamo, tādēļ dažās skolās bērniem jau februārī pusdienās sāk pasniegt importētos burkānus un kartupeļus. Lai mudinātu zemes īpašniekus pievērsties dārzeņu audzēšanai, nepieciešams izveidot efektīvu tirgus ķēdi, kas palīdzētu zemniekiem ātri un par izdevīgu cenu realizēt izaudzēto produkciju. Iespēja ar dažu mēnešu darbu gūt papildu peļņu varētu pamudināt neizmantotās zemes īpašniekus pievērsties saimniekošanai.