"Ja līdz karam mēs zinājām, ka mums ir draugi Latvijā, tad pēc pilna mēroga iebrukuma sākuma varu teikt, ka esat mūsu radinieki. Liels, liels paldies!" saka inženieris projektētājs Jevgeņijs Borovko no Harkivas, kuru karš pirms vairāk nekā pusotra gada atstāja Latvijā.
"Liels, liels paldies!" Jevgeņijs no Harkivas – pilsētas, kura nepadodas
2022.gada 24.februārī viņš atradās komandējumā ārpus Ukrainas. Radi un draugi viņu pārliecināja neatgriezties mājās. "Pietiek ar vienu karavīru ģimenē" – tā viņam teica brālis. Pēc laika arī Jevgeņija sieva pārcēlās uz Eiropu.
Pirms kara Jevgeņijs Ukrainā nodarbojās ar ceļu un infrastruktūras projektēšanu. Tagad viņš Latvijā strādā savā specialitātē.
Kara sākumā viņš palīdzēja ukraiņu bēgļiem un karavīriem, piedalījās humānās palīdzības vešanā no Eiropas, kā arī kādu laiku nostrādāja kafejnīcā "Borščs" Rīgā, kura popularizē ukraiņu virtuvi un neļauj aizmirst, ka Ukrainā joprojām pilnā sparā notiek karš. Kafejnīcā galvenokārt strādā ukraiņu bēgles, kuras "pārorientējās, lai nebūtu jāsēž valdībai uz kakla", norāda Jevgeņijs. Liela daļa jau runā latviešu valodā.
"Visi iemācīsies valodu, tas ir tikai laika jautājums," uzskata Jevgeņijs.
Viņš pats mācās ne tikai latviešu valodu, bet arī Latvijas vēsturi. Kā inženierim viņam patīk vietējā arhitektūra.
Par Latvijas iedzīvotājiem Jevgeņijam radies iespaids, ka viņi ir mierīgi un nosvērti. "Lai nokaitinātu cilvēku no Latvijas, būtu jāpapūlas," viņš saka.
Ukraini saviļņojusi Latvijas iedzīvotāju atsaucība un sapratne par to, kādas šausmas notiek Ukrainā. Tāda esot pat Laima Vaikule, kuru Jevgeņijs sapņoja kādreiz satikt. Tas notika 2023.gada vasarā festivālā "Laima Rendezvous" Jūrmalā, kur Jevgeņijs bija devies kopā ar ukraiņu karavīriem, kuri Latvijā ārstējas.
Viņš stāsta, ka Vaikule esot bijusi ļoti laipna un veltījusi ukraiņiem daudz uzmanības – nesāka koncertu, kamēr nebija ar visiem aprunājusies un nofotografējusies.
Jevgeņijs Borovko ir jaunākais projekta "Mēs esam šeit" varonis. "Mēs esam šeit" ir dokumentālo filmu sērija par cilvēkiem, kuri kara dēļ bijuši spiesti bēgt no Ukrainas vai represiju dēļ - no Krievijas un Baltkrievijas. Projekts realizēts sadarbībā ar Daugavpils izdevumu "Chayka.lv". "Chayka.lv" intervē tos, kuri par mājām tagad sauc Latgali, savukārt RUS TVNET - Rīgā un tās apkaimē dzīvojošos.
Projekta gaitā portāls RUS TVNET jau publicējis intervijas ar Anastasiju Vasilenko no Mariupoles, mākslinieci Ludmilu Nacvlišvili no Kijivas, trīs baltkrieviem - aktieri Ivanu Streļcovu, žurnālisti Nastu Zahareviču, pētnieci Marinu Kanapeļku, kā arī kara sākumā Krieviju pametušo aktieri Konstantīnu Ņikuļinu.