Pēc pēcdzemdību tēmas aktualizēšanās sociālajos tīklos parādījās karstas diskusijas par to, vai tā ir nopietns un bīstams emocionāls stāvoklis vai māmiņas kaprīze, kurai der "zāles" - "taču saņemies!". Bija sievietes, kuras pusčukstus runāja par "melno mākoni" un "elli zemes virsū", kamēr citas māmiņas savā pieredzē dalījās ar frāzēm "jā, man bija depresija, bet es no tās tiku ārā". Kā uzsver Dr. psych. kognitīvi biheiviorālā terapeite, psiholoģe Diāna Zande, mēs bieži jaucam depresiju ar pēcdzemdību nomāktību: "Tās sievietes, kuras patiešām cieš no pēcdzemdību depresijas – viņām pat nav spēka, lai rakstītu sociālajos tīklos, turklāt viņas par to kaunas, nevis lepojas." Tāpēc būtiski ir saprast šos atšķirīgos emocionālos stāvokļus, ar kuriem var saskarties jebkura māmiņa pēc bērniņa piedzimšanas.
Depresija (latīniski. depressio – nospiestība, nomāktība) ir ilgstošs psiholoģisks stāvoklis, kam raksturīgs nomākts garastāvoklis, grūtības koncentrēties un iesaistīties ikdienas aktivitātēs visdažādākajās jomās.
Dr. psych. kognitīvi biheiviorālā terapeite, psiholoģe Diāna Zande sarunā ar TVNET uzsver, ka nereti mēs pēcdzemdību depresiju (tālāk PD) jaucam ar nomāktību, kas sievietēm pēc dzemdībām ir 85%.
"Ir ļoti daudzas mammas, kuras ir iztēlojušās: kad bērniņš piedzims, tā būs rožu pļava! Viņas ir daudz gatavojušās mīlēt savu bērnu, bet par maz gatavojušās dzīvot kopā ar zīdaini. Un sievietes var justies slikti nevis tāpēc, ka viņām ir pēcdzemdību depresija, bet tāpēc, ka ir sabrukušas viņu gaidas par to, kā būs," skaidro terapeite. "Šīm sievietēm drīzāk ir pielāgošanās grūtības un grūti pieņemt realitāti kopā ar bērnu, jo ir bijušas augstākas gaidas."
"Pēc starptautiskās slimību klasifikācijas pēcdzemdību depresija ir depresija, kura atbilst kritērijiem, ir attiecīgais simptomu kopums, kas sākas sešu nedēļu laikā pēc dzemdībām. Tomēr visā pasaulē ir pieņemts uzskatīt, to terapeiti, psihologi, psihoterapeiti labi zina, ka tā var sākties jebkurā brīdī bērniņa pirmajā dzīves gadā," uzsver Diāna Zande.