Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Foto Latvijas varoņus pieminot, pie Rīgas pils deg tūkstošiem svecīšu

Raksta foto
Foto: Jānis Škapars/TVNET

Šodien, 11. novembrī, visā Latvijā ar dažādiem pasākumiem tiek atzīmēta Lāčplēša diena. Tradicionāli pie Rīgas pils tiek iedegtas svecītes, pieminot karavīrus, kuri pirms 104 gadiem cīņā par neatkarību atdeva savas dzīvības. 

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) svecītes Lāčplēša dienā pie Rīgas pils aicina novietot tam īpaši izveidotajās vietās, aģentūru LETA informēja VNĪ pārstāvji.

Katru gadu 11.novembrī, Lāčplēša dienā, sveces tiek iedegtas, pieminot Latvijas valsts armijas uzvaru pār Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919.gada 11.novembrī un godinot Latvijas brīvības cīnītāju piemiņu. Šajā dienā svecīšu iedegšana galvaspilsētā ir īpaši iecienīta uz Rīgas pils akmens mūra.

Arī šogad daļa izdegušo sveču pārtaps par ierakumu svecēm Ukrainas brīvības cīnītāju atbalstam, informē VNĪ korporatīvās komunikācijas un ilgtspējas daļas vadītāja Aija Ikstena.

Sveču pārpalikumus Rīgas 21. vidusskolas pārstāvji 12.novembrī savāks un 17.novembrī skolas telpās Tomsona ielā 35, Rīgā, sveču izgatavošanas meistarklasē pārstrādās ierakumu svecēs. Pērn no pils mūra šīs akcijas īstenošanai tika savākti 200 kilogrami sveču atlikumu un Ukrainas brīvības cīnītāju atbalstam tika izgatavotas 1000 ierakumu sveces.

Lai saudzētu Rīgas pils atjaunoto apkārtmūri un veicinātu sveču atkārtotas izmantošanas iespējas, VNĪ aicina izvēlēties stikla ietvaros iepildītas svecītes, tādējādi arī pasargājot atjaunoto pils akmens mūri no sakusušajiem un dabai nedraudzīgajiem sveču pārpalikumiem.

VNĪ jau ir uzstādījusi pēc arhitekta Pētera Blūma idejas veidoto tērauda aizsargsietu, kas palīdz pasargāt Rīgas pils vēsturiskā mūra ķieģeļus no neatgriezeniskas termiskas bojāšanas un smilšu vanniņas uz ietves. Svecīšu novietošanai paredzētais aizsargsiets veidots no 175 posmiem, kuru garums ir 184 metri, bet platums - viens metrs. Uz viena aizsargsieta posma var izvietot 60 svecītes, bet visā sieta garumā var novietot 10 500 svecīšu.

Jau kopš 2020.gada Rīgas pilī aktīvi norisinās pils kastelas atjaunošanas darbi. Pārbūves un restaurācijas darbu galvenais mērķis ir vēstures mantojuma saglabāšana un mūsdienīgu telpu izveide Latvijas Nacionālā vēstures muzejam. Šobrīd būvdarbi ir praktiski pabeigti, norisinās telpu nodošana ekspluatācijā un jau pavisam drīz Latvijas Nacionālais vēstures muzejs varēs atgriezties savā vēsturiskajā mājvietā, veicinot Rīgas pils vēsturiskā un kultūras mantojuma pieejamību plašākai sabiedrībai. Plašākai sabiedrībai muzejs plāno savas durvis vērt 2024.gada rudenī.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu