Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Noskaties Ugunsdzēsēji arī nākamgad nesagaidīs pienācīgu algu pieaugumu (2)

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums no video

Nākamā gada budžets nosaukts par drošības un ilgtspējības, taču no visām prioritātēm drošības stiprināšanai tajā atvēlēta mazākā summa. Ugunsdzēsēji jau vairākus gadus ceļ trauksmi, ka darbinieku trūkums dienestā ir kritisks. Tik pat slikti ir apstākļi, kādos ikdienā spiesti strādāt glābēji. Tikmēr atbildīgie politiķi, kuri dienas aizvada siltos un izremontētos kabinetos, par avārijas stāvoklī esošajām dienestu telpām un darbinieku zemo atalgojumu neizrāda lielu interesi, vēsta "Nekā personīga". 

Krustpils ielā atrodas viena no astoņām Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes daļām. Tā ir arī viena no lielākajām. Ikdienas maiņā tur parasti dežūrē astoņi glābēji. To darbs nav tikai sēdēt un gaidīt izsaukumus. Ugunsdzēsēji dienas pavada teorētiskās un praktiskās apmācībās.

Ēka celta pagājušā gadsimta 1980. gados. Kopš tā laika tur daudz kas nav mainījies. Apmetums nodrupis, ēkai iesēdušies pamati. Pašrocīgi aiztaisīti caurumi logos un ar līmlenti laboti sienu koka paneļi. Šī neesot sliktākā ēkā, kurā glābējiem jāstrādā.

Kārtības uzturēšana daļā ir darbinieku pienākums. Pirms pāris gadiem iekšlietu dienestu ēku apsaimniekošana tika nodota Nodrošinājuma valsts aģentūrai. Mērķis bijis centralizēt visu resoru namu pārvaldi un atbrīvot dienestu darbiniekus no liekiem pienākumiem. Realitātē tas izvērties citādāk.

Lai veiktu pat sīkākos atjaunošanas darbus, jāiet cauri birokrātijas sietam. Komandieris Dzērve rāda rūsganus pleķus uz zemes, kas radušies ūdens caurules plīsumu dēļ. Pirms dažiem gadiem viņi izcīnījuši tās nomaiņu. Citu piemēru ēkas uzlabošanas darbiem Dzērvem nav.

Darbaprieku samazina arī zemais atalgojums un darbinieku mētāšana pa dažādām nodaļām. Jau ilgstoši VUGD trūkst darbinieku. Ja pirms pieciem gadiem (2018) iztrūkums bija 3%, tad šobrīd vakanču skaits palielinājies gandrīz četrkārtīgi līdz 11,1%.

Jau trūka tik daudz darbinieku, ka nācās uz laiku slēgt dažas glābēju stacijas. Pārdalot darbiniekus, uz pāris dienām nedēļā tiek nodrošināts darbs vienā depo, tikmēr cits tiek slēgts. Šogad situācija nedaudz uzlabojusies, jo valdība piešķīra papildu finansējumu virsstundu apmaksai. Novembrī un decembrī nevajadzēs īslaicīgi slēgt nevienu depo.

Neraugoties uz izvirzīto prioritāti - stiprināt valsts drošību - plaisa starp iekšējās un ārējās drošības dienestu darbinieku atalgojumu saglabājas liela. NBS karavīrs pelna gandrīz divreiz vairāk nekā VUGD glābējs.

Nākamgad algu palielināšanai atvēlētais ir mazs ielāps, jo ilgtermiņa plāna situācijas labošanai valdībai nav.

Salīdzinot ar kaimiņvalstīm, Latvijā VUGD budžets ir vismazākais. Pērn te glābējiem tika atvēlēti 76, Igaunijā – 100 -, Lietuvā vairāk nekā 160 miljoni. Arī atalgojums mūsu ugunsdzēsējiem ir zemākais. 2021.gadā Latvijā glābējs saņēma vidēji 300 eiro mazāk nekā kaimiņos.

Vēl vasarā glābēji bija cerīgi. Bijuši lieli plāni algu palielināšanai nākamajā gadā. Iekšlietu ministrija prioritārajiem pasākumiem prasīja 330 miljonus eiro. Bet par drošības un ilgtspējības nodēvētajā budžetā, iekšējai un ārējai aizsardzībai no visām trim prioritātēm atvēlēta mazākā summa – nedaudz virs 90 miljoniem.

Tas nozīmē, ka dienestā esošie var cerēt uz pavisam nelielu algu pieaugumu – līdz 10%. Tikko stājoties dienestā, glābēja palīgs uz rokas saņem aptuveni 670 eiro – skaitot piemaksas par nakts darbu un speciālo pakāpi. Šajā kategorijā algas pieaugums labākajā gadījumā būs 67 eiro.

Tikko dienesta gaitas sācis NBS karavīrs pelna gandrīz divreiz vairāk. Ministrija apzinās, ka tas ir netaisnīgi, bet kā to risināt – plāna nav.

Pagaidām uz galda ir variants glābēju jautājumu risināt nākamajā vidējā termiņa budžetā. Ar VUGD un citiem iekšlietu dienestiem saistīti jautājumi vairākkārtīgi skatīti arī Saeimas komisijā.

No nākamā gada budžetā paredzētajiem 129 miljoniem VUGD absolūto vairākumu plāno novirzīt tieši algām. Tehniskajai attīstībai atvēlēs minimumu. Tik pat drūma ir situācijā Nodrošinājuma valsts aģentūrā. Tās pārziņā ir vairāk nekā 640 ēku, kuras izmanto iekšlietu dienesti. To uzturēšanai gadā paredzēti vien aptuveni 1,3 miljoni.

Situāciju apgrūtina jauno katastrofu novēršanas centru būvniecība. Naudas ieguldīšana esošajās ēkās esot uzskatāma par valsts līdzekļu izšķērdēšanu, tāpēc dienestu darbinieki ir spiesti vēl vismaz līdz 2027.gada beigām strādāt brūkošās ēkās.

Plānots izbūvēt 50 katastrofu novēršanas centrus. Nodrošinājuma valsts aģentūra vēl nav skaitījusi, cik ēku paliks tās pārziņā pēc dienestu ievākšanās jaunajos centros. Pēc aģentūras aplēsēm ēku sistemātiskai atjaunošanai ikgadu nepieciešami vien nepilni 5 miljoni eiro.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu