Arī Rīgā lielākais pēdējā laika bezpajumtniecības pieaugums bija 2008. gada finanšu krīzes rezultātā, kad pēc darba zaudēšanas daudzi nespēja samaksāt rēķinus.
Mājokļu sistēmas kārtība tādējādi ir balstīta mājsaimniecību konkurencē par labas kvalitātes īpašumu un tā vērtības celšanu, pēc kā katram cilvēkam tiekties. Savukārt, ja persona no šīs kārtības izkrīt, bieži tiek uzskatīts, ka pie vainas ir pati persona un viņas morālā stāja un īpašības. Tādējādi, lai gan tieša ietekme uz bezpajumtniecības apjomu ir mājokļu pieejamībai, labklājības sistēmai un īpaši – dažādām krīzēm, bieži vien kā bezpajumtniecības cēloņi tiek uzsvērti tieši individuālie jautājumi – garīga rakstura traucējumi, veselības sarežģījumi, sociālā atbalsta trūkums, bezdarbs un atkarības. Šādi mājokļa jautājums paliek novārtā un rezultējas īpaši sarežģītās sekās vietās, kur mājokļu sistēmā nedarbojas dažādi koriģējošie mehānismi.
Kā parāda citu valstu piemēri, bezpajumtniecības samazināšanas pamatā ir strukturālo un individuālo ierobežojumu risināšana vienlaikus. Tas nozīmē mājokļa nodrošināšanu kopā ar adekvātu sociālo un darba atbalstu. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka, ja personai ir savs pastāvīgs mājoklis, ceļš līdz dažādu jautājumu sakārtošanai un ienākumu palielināšanai ir daudz ātrāks, nekā mēģinot palielināt ienākumus, atrodoties krīzes mājokļu sistēmā un citādi ilgstošas sistēmiskas nenoteiktības apstākļos. Un tik tiešām – lielākā daļa cilvēku, kas nonākuši bezpajumtniecības stāvoklī, saka, ka mājoklis ir pirmais, kas viņiem ir nepieciešams, un, kad mājoklis ir pieejams, drošības sajūta, kas nepieciešama dažādu jautājumu sakārtošanai, ir lielāka. Tieši šos principus iemieso “Mājoklis vispirms” pakalpojums, kuru veido mājokļa piešķiršana kā pirmais atbalsts personām bez pastāvīgas dzīvesvietas, kam seko cits atbalsts pēc personas izvēles, vajadzībām un iespējām.