Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pirmo reizi publiski aicinājis pieteikties darbā potenciālos izlūkošanas un pretizlūkošanas speciālistus.
SAB pirmo reizi potenciālos darbiniekus meklē publiski
Līdz šim SAB, ņemot vērā dienesta specifiku, jaunu darbinieku piesaistīšanā pats uzrunāja potenciālos kandidātus, tomēr pērn maijā SAB pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē izsludināja publisku vakanci, savā komandā aicinot analītiķus. Pērn oktobrī birojs izsludināja atklātu konkursu uz jurista vakanci. Šovasar SAB bija izsludinājis atklātu konkursu uz tīkla iekārtu administratora un elektromagnētiskās saderības mērījumu inženiera vakancēm.
Ceturtdien izplatītajā preses paziņojumā teikts, ka turpmāk biroja tīmekļvietnē "sab.gov.lv" līdztekus pamatinformācijai par biroju būs pieejama jauna sadaļa - "Darba iespējas", kurā tiks publicēta informācija par SAB vakancēm.
Kopš pagājušā gada vidus SAB publiski izsludinājis konkursu uz vairākām amata vietām. Tā veiksmīgi izdevies atrast jaunus darbiniekus, tādēļ SAB no šodienas sniedz pastāvīgu iespēju kandidātiem, kuri ar savām profesionālajām prasmēm vēlētos līdzdarboties valsts drošības stiprināšanā, pieteikt savu kandidatūru darbam birojā.
Iespēja pieteikties darbā SAB tiek dota dažādu jomu speciālistiem. Tīmekļvietnes jaunajā sadaļā ir pieejams pastāvīgs piedāvājums pieteikties darbam SAB. Paralēli regulāri tiks publicēti arī konkrētu vakanču piedāvājumi. Pēc motivācijas vēstules un CV saņemšanas notiks katra kandidāta izvērtēšana, pārbaude un atbilstības gadījumā viņam tiks piedāvāta piemērotākā vakance SAB.
Piesakot savu kandidatūru darbam SAB, kandidāti tiek aicināti izvērtēt savu atbilstību Valsts drošības iestāžu likuma 20. pantā noteiktajām prasībām.
Patlaban pieejami vakanču piedāvājumi ir izlūkošanas/pretizlūkošanas speciālists, analītiķis, tīkla iekārtu administrators un elektromagnētisko mērījumu speciālists.
Par izlūkošanas/pretizlūkošanas speciālista amata pienākumiem SAB raksta: "Tu veidosi un uzturēsi attiecības ar cilvēkiem. Tu plānosi un īstenosi operatīvos pasākumus, lai iegūtu Latvijas drošībai nozīmīgu informāciju. Tu informācijas okeānā meklēsi jaunus informācijas avotus."
SAB norādījis, ka nekāda iepriekšējā izglītība, darba pieredze vai filmās redzētais potenciālo kandidātu pilnībā nesagatavos tam, ko SAB varot piedāvāt. Personas ziņkāre, rakstura īpašības un motivācija būšot noteicošie faktori, lai sāktu strādāt SAB. SAB sola nodrošināt unikālu apmācību, lai potenciālais speciālists būtu gatavs dažādiem izaicinājumiem izlūkošanas vai pretizlūkošanas darbā.
Kā prasības minēta analītiskā un loģiskā domāšana, labas starppersonu komunikācijas spējas, empātija; angļu un krievu vai ķīniešu valodas zināšanas, spēja patstāvīgi plānot un organizēt savu darbu, kā arī prasme strādāt komandā, interese par notikumiem un procesiem sabiedrībā un pasaulē, augsta atbildības sajūta un disciplīna, spēja strādāt stresa situācijās, kā arī atbilstība Valsts drošības iestāžu likuma 20.pantā noteiktajām prasībām.
Minētā norma paredz, ka par valsts drošības iestādes amatpersonu vai darbinieku var būt persona, kura ir Latvijas pilsonis, vismaz 18 gadus veca, ieguvusi augstāko izglītību, atbilst likumā "Par valsts noslēpumu" noteiktajām prasībām, lai saņemtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam. Tāpat par specdienesta strādājošo var kļūt persona, kuras veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības, kā arī fiziskā sagatavotība ir atbilstoša, lai veiktu dienesta pienākumus.
SAB var strādāt cilvēki, kuri nav sodīti par tīšu noziedzīgu nodarījumu un pēdējo piecu gadu laikā nav atvaļināta no valsts drošības iestāžu, militārā vai cita valsts dienesta, piemērojot disciplinārsodu - atvaļināšanu no dienesta vai atbrīvošanu no amata.
Potenciālais atalgojums nav norādīts, bet SAB sola "stabilu atalgojumu un sociālās garantijas, ilgtermiņā balstītu sadarbību, prasmju un zināšanu attīstīšanas iespējas, iespēju ceļot un strādāt ārzemēs". SAB norādījis, ka konkrēts atalgojuma apmērs publiski nav izpaužams, jo saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, valsts drošības iestāžu amatpersonu un darbinieku atalgojums ir valsts noslēpums.
Uz minētajām vakancēm visi pretendenti atbildi uz savu pieteikumu saņems divu nedēļu laikā pēc pieteikuma iesūtīšanas. Tiem, kuru kandidatūra tiks izskatīta darbam SAB, jārēķinās, ka pārbaužu process var ilgt no trim līdz sešiem mēnešiem.
Līdz ar pieteikuma nosūtīšanu SAB, tiek dota piekrišana apstrādāt savus pieteikumā norādītos personas datus.
SAB ir valsts drošības iestāde, kuras galvenie uzdevumi ir izlūkošana, pretizlūkošana un valsts noslēpuma aizsardzība. Birojs nodrošina valsts augstākās amatpersonas ar informāciju, kas nepieciešama Latvijas nacionālās drošības stiprināšanai un aizsardzībai pret ārējiem un iekšējiem apdraudējumiem. Birojs ir arī daļa no NATO un Eiropas Savienības izlūkošanas kopienas, ikdienā cieši sadarbojoties ar partneriem Rietumvalstīs.