Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

5 idejas latviskam 18. novembra svētku galda noformējumam

Foto: Shutterstock

18.novembris ir īpaša diena, kad izceļam mūsu dzimtenes un māju nozīmi. Latvija esam mēs paši, tāpēc šajos svētkos radīsim skaistus un priekpilnus brīžus mājās ne vien sev, bet arī viens otram! Lielisks veids, kā to izdarīt, - veidojot vienkāršu, tomēr radošu svētku galda klājumu. Piecas idejas latviskam galda noformējumam apkopojuši mājokļu attīstītāja "Bonava Latvija" eksperti.

1. Iedvesmojieties no Latvijas karoga krāsām

Svētkiem pieskaņotas krāsas galda elementos ir vienkāršs, bet efektīvs veids, kā radīt īpašu un svinīgu mielasta atmosfēru. Latvijas karoga toņus varat izmantot, piemēram, salvetēs, galdautā un dekoros.

Ja uz jūsu galda dominēs tumši sarkanie toņi, izvēlieties baltas salvetes ar melniem vai zelta gredzeniem, lai radītu izteiksmīgu kontrastu. Šīs krāsas skaisti izskatīsies arī citos elementos, piemēram, galda celiņā, svečturos un svecēs, ziedu vāzēs, galda kartēs vai traukos.

Foto: Shutterstock

2. Izmantojiet latvju rakstu zīmes

Latviešu kultūras mantojums ir īpaši daudzveidīgs un bagātīgs, un valsts svētki ir īstais laiks, kad ar to lepoties. Lai padarītu galda klājumu personiskāku un autentiskāku, pievienojiet noformējumam dažādus tradicionālos latvju rakstus. Kā centrālo elementu varat izmantot, piemēram, tautisku jostu, kas vijas no viena galda gala līdz otram.

Katrai latvju rakstu zīmei (piemēram, Jumim, Ūsiņam u. c.) ir savs īpašais skaidrojums un spēks, tāpēc, pirms izmantojat tās, veiciet nelielu izpēti. Iekļaujiet zīmes salvetēs un to turētājā, galda ziedu kompozīcijā un citviet. Šie simboli ne tikai piesaistīs skatienu, bet arī kalpos kā interesants temats sarunām.

3. Iemūžiniet Latvijas dabas skaistumu

Vēl viena mūsu valsts bagātība, ko noteikti vērts celt godā šajos svētkos, ir gleznainā un daudzveidīgā daba. Iekļaujiet mežu, pļavu, ūdeņu vai pat dzīvnieku un putnu motīvus galda noformējumā un citviet telpā, kur atradīsies viesi.

Ja vēlaties šo ideju izmantot praktiski, papildiniet mielasta noformējumu ar īstiem dabas elementiem - svaigiem vai sausiem ziediem, lapu un sūnu kompozīcijām, augļiem un ogām vai pītiem groziņiem un koka dekoriem.

Foto: Shutterstock

4. Baudiet tradicionālo latviešu virtuvi

Kas gan būtu īsti svētki bez dažādiem latviešu ēdieniem, ko pazīst arī ārpus mūsu valsts robežām! Padariet maltīti vēl baudāmāku, iekļaujot vismaz dažus tradicionālos ēdienus un dzērienus. Tiem nav jābūt sarežģītiem, svarīgākais ir pasniegšanas veids un nodoms.

Viena no pamatlietām, ko varat izmantot, ir aromātiska un mīksta rudzu maize. Tā lieliski iederēsies gan kā piedeva, gan kā sastāvdaļa latviskam desertam - rupjmaizes kārtojumam. Papildiniet galdu ar dažādām pašu vāktām un gatavotām veltēm - ogām, sēnēm, dārzeņiem. Šis ir īstais laiks, kad lepoties ar to, ko mums devusi Latvijas daba.

5. Kļūstiet par daļu no svētku atmosfēras

Lai kopīgā laika pavadīšana un maltītes baudīšana būtu patiesi svinīga un latviska, kļūstiet par daļu no patriotiskās atmosfēras. Sāciet ar atbilstoša apģērba izvēli - ja jūs un jūsu viesi ir gatavi iesaistīties, aiciniet uzvilkt latvisku apģērbu, piemēram, lina kreklu vai iekļaut tērpā latviskus elementus. Ja dodat priekšroku modernākam risinājumam, varat aicināt ciemiņus izvēlēties apģērbu un aksesuārus latviskās krāsās.

Svētkus bagātīgākus un aizraujošākus padarīs arī kopīga latviešu dziesmu dziedāšana, tautasdziesmas, dzeja, latviešu autoru stāsti. Jebkas, kas jums saistās ar Latviju, radīs prieku jums pašiem un tuviniekiem.

Ikvienu no šīm idejām varat pielāgot savām vēlmēm, lai radītu unikālu un patiesi latvisku svinību atmosfēru.

Lai skaisti svētki!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu