Kā es varu zināt, vai man vai manam tuviniekam ir atkarība no narkotiskajām vielām? No narkotiskajām vielām atkarīgo cilvēku tuvinieku uzvedība mainās – apvainošanās, dusmas, vainas apziņa, nesavaldība, bezpalīdzības sajūta un bezspēcība... Lai noskaidrotu, ko darīt, lai izbeigtu atkarību izraisošo vielu lietošanu vai procesu praktizēšanu, sarunājamies ar Latvijas Ārstu biedrības sertificētu psihoterapeiti un narkoloģi Velgu Sudrabu.
Lietošana jebkurā gadījumā ietekmē tuviniekus
Kā atšķiras legālo un nelegālo narkotisko vielu lietošana, ja runājam par lietošanas ietekmi uz tuviniekiem? Sudraba stāsta, ka atšķirību nav, ja lietošana kļūst problemātiska.
"Ja lieto tā, ka tas netraucē tuviniekiem, tad viņiem ir pilnīgi vienalga, ko cilvēks lieto. Piemēram, legāla smēķēšana. Kamēr cilvēks smēķē ārpus mājas, tas nav būtiski. Bet uzvedība gan var ietekmēt tuviniekus.
Ar nelegālām narkotikām ir tieši tas pats. Ja mainās cilvēka uzvedība – piemēram, pieķer par braukšanu narkotisko vielu reibumā, tas ietekmē tuviniekus. Pat tad, ja tuvinieki tajā situācijā nav blakus. Nav būtiski – legāli vai nelegāli. Visbiežāk tas ietekmē tuviniekus," saka Velga.
Eksperte stāsta – ja ģimene pieņem, ka cilvēks lieto narkotiskās vielas, tad ģimene jau ir ietekmēta. "Iespējams, viņi iespaidojas no saviem tuviniekiem. Nevar pieņemt noziedzīgu darbību par normu, ja sabiedrībā tā norma nav ar likumu noteikta. Piemēram, ja vecāks pieņem, ka bērns smēķē marihuānu, tad vecāks jau ir ietekmēts. Ja tas būtu Nīderlandē vai citā valstī, kur tā ir dekriminalizēta, mēs varētu runāt citādāk. Bet pie mums šāda situācija nav."