ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām konferences 28.sesijas (COP28) rezolūcijā aicinās samazināt vai atteikties no fosilā kurināmā, liecina piektdien publicētais rezolūcijas pirmais projekts.
COP28 rezolūcijas projektā aicināts samazināt vai atteikties no fosilā kurināmā
Apvienotajos Arābu Emirātos, kur ir bagātīgi naftas resursi, notiekošajā konferencē gaidāmas spraigas diskusijas par fosilo resursu izmantošanas nākotni.
Lielbritānijas un Singapūras sagatavotajā rezolūcijas projektā ieteikts "pakāpeniski samazināt/atteikties" no fosilā kurināmā izmantošanas.
Aicinājumi galīgajā konferences rezolūcijā iekļaut skaidrus ogļu, naftas un gāzes ierobežojumus ir dzirdami, taču jebkuri centieni ierobežot fosilā kurināmā izmantošanu saskarsies ar spēcīgu pretestību.
Nākamo divu nedēļu laikā Dubaijā pārstāvji no gandrīz 200 valstīm centīsies vienoties par rezolūcijas projekta detaļām, cerot pieņemt galīgo rezolūciju, lai ierobežotu planētas sasilšanu izraisošos izmešus.
Novērotāji uzsver, ka vārdu "pakāpeniska atteikšanās" vai "pakāpeniska samazināšana" iekļaušana rezolūcijas projektā ir nozīmīgs solis un piedāvātais COP28 rezolūcijas projekts ir ambiciozāks nekā iepriekšējā konferencē COP27 jebkāds izskanējušais. Vienlaikus eksperti uzstāj, ka ar tādu formulējumu nepietiks, lai atrisinātu globālās klimata problēmas, kuru novēršanai nepieciešamas izmaiņas visā ekonomikā, nevis tikai enerģētikā.
Rezolūcijas melnrakstā ierosināts pakāpeniski atteikties no oglēm vai nesākt jaunus ogļu projektus.
COP28 notiek laikā, kad 2023.gads varētu kļūt par novērojumu vēsturē karstāko gadu, bet siltumnīcas efektu izraisošo izmešu apmērs pasaulē joprojām pieaug.
Ceturtdien ANO klimata pārmaiņu konvencijas ietvara izpildsekretārs Simons Štīls aicināja delegātus Dubaijā norādīt uz fosilā kurināmā neatgriezenisku norietu, jo tas ir galvenais globālās sasilšanas veicinātājs.
COP28 prezidents sultāns Ahmeds al Džabers, kurš vada arī Apvienoto Arābu Emirātu valsts naftas kompāniju, aicināja sarunu dalībniekus "garantēt fosilā kurināmā nozīmes iekļaušanu" gala rezolūcijā.