Finanšu ministrs skaidroja, ka Eiropas Savienībā (ES) ir trīs valstu grupas - tās, kas pilnībā atbilst EK budžeta rekomendācijām, daļēji atbilst un neatbilst. Ašeradens nav priecīgs, ka esam nonākuši otrajā grupā, un pēc EK algoritmiem Latvijai 2024.gadā ir 3% budžeta deficīts.
Latvija kā eirozonas dalībnieks ir stingri turējusies pie fiskālās disciplīnas, tas mums ļauj labi manevrēt daudzos jautājumos, kas, piemēram, saistīti ar Eiropas fondiem, un Latvija spējusi iegūt elastību attiecībās ar EK," sacīja Ašeradens.
"Neesmu priecīgs, bet drošības situācija šobrīd ir tāda, uz kuru ir adekvāti jāreaģē. Tā ir "dzeltenā kartīte", ko esam saņēmuši no EK, bet tas nenozīmē, ka mums iestājas kaut kādas sankciju procedūras vai mums ir kaut kas jāpārstrādā. Tas ir brīdinājums, ka esam sasnieguši robežu, un arī politisks brīdinājums, ka Saeimā budžeta otrajā lasījumā iespēju pēc papildu finansējuma vairs nebūs," uzsvēra Ašeradens.
Ministrs informēja, ka arī ar EK kolēģiem pārrunāti šie budžeta jautājumi. Par drošības izdevumiem, infrastruktūras nepieciešamību viņi piekrīt, bet ir aicinājuši būt uzmanīgiem ar izdevumiem, kas budžetā iestrādāti kā atbalsts elektroenerģijas pārvades sistēmas cenu pieaugumam. Viņi aicināja to vēlreiz valdībā pārvērtēt.