"Pašreiz ārējie normatīvie akti nenosaka konkrētu, precīzu rīcību, bet, manuprāt, šeit ir jādomā par to, kā kurā brīdī Valsts izglītības satura centrs var reaģēt uz šīm ziņām. Un kuras ir pietiekoši, kuras institūcijas var sniegt šādas ziņas, lai izskatītu un vai nu apturētu šo apliecību, vai atņemtu pilnībā. Bet šeit ir jāsaprot, ka šāda rīcība būs šis negatīvais akts pret personu, tad mums ir jābūt skaidrām procedūrām, kuros gadījumos mēs šādu rīcību varam piemērot," saka VISC Izglītības satura departamenta vadītāja Diāna Šavalgina.
Pēc notikušā VISC gan rosina diskutēt par izglītības prasību paaugstināšanu nometņu rīkotājiem, gan precīzāk noteikt, kas var būt pamats liegt nodarboties ar nometņu organizēšanu. “Un kopā jāveido ir kaut kāds saprotams, vienots mehānisms, kā arī informējam sabiedrību par to, kur viņiem vērsties šādās situācijās, nebūt vienaldzīgiem, ziņot par to un vērst uzmanību," saka Šavalgina.
Šobrīd ar nepilngadīgajiem nedrīkst strādāt sodītas personas, vai ja policija piemērojusi attiecīgu drošības līdzekli. Taču nav viennozīmīgi definēts, ko iesākt, ja skolotājs izveido attiecības ar skolēnu. Viena skola atlaiž, cita pieņem darbā. "Tas, kas mums iztrūkst, manā skatījumā ir tāds spēcīgs skolotāju biedrības vai skolotāju tāds iekšējais kodekss, kāds, teiksim, ir medicīnā - kā es izturos pret saviem pacientiem. Līdzīgi kodeksi ir Skandināvijas valstīs - kāds ir mans kā skolotāja iekšējais kodekss, kā izturos pret skolēnu, kā izturamies cits pret citu, ko es mācu. Un iespējams, ka šī ir arī tāda izglītības vide - vispirms iekšējā diskusija, kā tad mēs redzam, kādam būtu jābūt šim skolotāju kodeksam. Arī par attiecībām, ko veido ar skolēniem. Jo vienmēr ir jāsaprot, ka skolēns ir vājākā pozīcijā, ar mazāk iespējām sevi pasargāt. Un te nu mums kā pieaugušajiem ir jābūt sardzē par to, lai tā nevarētu notikt," saka izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).
Uz notikušo jau reaģējusi Latvijas Universitāte, kur Bočarovs ir pasniedzējs Fizikas nodaļā. Tā veikusi arī iekšēju izmeklēšanu, iztaujājot arī studentes, kurām Bočarovs lasījis lekcijas. Jaunus uzmākšanās gadījumus šīs intervijas nav atklājušas. LU aicinās Ētikas komisijai izvērtēt viņa pagātni un atbilstību pasniedzēja darbam. Bet līdz tam viņš ar jauniešiem nestrādās – nelasīs lekcijas un neorganizēs fizikas olimpiādes.
Pētījumu "Līdera apskāviens" iespējams klausīties Latvijas Radio raidieraksta "Dokumentārijs" sērijās vai lasīt portālā "Delfi".