Viena shēma, daudz iesaistīto
No kurienes šī nauda nāk?
Piemēram, krāpnieki izkrāpj naudu no upuriem, kuriem liek naudu pārskaitīt uz "naudas mūļa" kontu. Tālāk strādā starpnieki, kas organizē naudas nodošanu krāpniecības shēmas autoriem. Starpnieki no "naudas mūļa" paņem skaidro naudu un dodas pie vēl viena starpnieka – naudas mainītāja. Tālāk nauda tiek pārrēķināta, piemēram, kriptovalūtā, kas beigās nonāk shēmas autoru kriptovalūtas maciņos. Komisijas maksa tiek gan mūļiem, gan maiņas cilvēkam, gan visiem starpniekiem.
Viegla peļņa, sabojāta nākotne
Bankas šādiem aizdomīgiem darījumiem arvien biežāk pievērš uzmanību.
"Kopējais ziņojumu skaits, kas tiek sniegts Finanšu izlūkošanas dienestam, tas ir pieaugošs. Ir jāņem vērā, ka arī bankas pilnveido savas sistēmas, spēju noķert un ziņot par šādiem gadījumiem. Bankas arī sagatavo savā pusē tipoloģijas un scenārijus, kas par to liecina. (..) Satraucošākais jau ir tas, ka jauni cilvēki tiek izmantoti, kas, protams, ietekmē šo cilvēku tālāko nākotni, (..) iespēju veikt noteiktus darbus – strādāt bankā, finanšu iestādēs un arī citās iestādēs, kur ir ļoti svarīgs arī reputācijas aspekts. Pēc būtības varbūt kaut kādos lētticīgos darījumos tu vari sabojāt visu savu tālāko nākotni," skaidroja Latvijas Bankas Naudas atmazgāšanas novēršanas pārvaldes vadītājs Kristaps Markovskis.
Krimināla sodāmība nozīme arī dažādus darba ierobežojumus. Piemēram, nevar strādāt valsts pārvaldē, bankās, par policistu, nevar veidot militāru karjeru valsts armijā.