Latvija kopumā atbalsta direktīvas priekšlikumu, jo uzskata, ka ir svarīgi nodrošināt un uzturēt veselīgas augsnes, lai stiprinātu ekosistēmas pakalpojumus un bioloģisko daudzveidību, kā arī novērstu un samazinātu klimata izmaiņu ietekmi.
Latvija uzskata, ka augsnes veselībai ir jābūt balstītai uz sistemātiski iegūtiem datiem. Tomēr jebkurai pieejai ir jāņem vērā dalībvalstu atšķirīgā augsne, ģeogrāfijas un klimata apstākļi, kā arī jāsniedz pietiekama elastība, lai šīs atšķirības tiktu ņemtas vērā.
VARAM ieskatā direktīvas priekšlikumā nepieciešami uzlabojumi attiecībā uz praksēm un metodoloģijām, jo tās neder mežu augsnēm. Latvija meža augšņu monitoringa sistēmā un visos mežsaimniecības pētījumos izmanto Starptautiskās sadarbības programmas par gaisa piesārņojuma ietekmes uz mežiem novērtēšanu un monitoringu (ICP Forests) metodes, kas Latvijā adaptētas jau 2004.gadā.
Latvijai būtiski, lai direktīvas priekšlikumā tiktu paredzēti instrumenti piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu apsaimniekošanai, ņemot vērā specifisko situāciju.
Direktīvas priekšlikums paredz, ka būs jāveic izpēte visās potenciāli piesārņotās vietās, kā arī jāpanāk veselīgas augsnes līdz 2050.gadam. Latvijas gadījumā tas būtu jāveic vairāk nekā 3000 vietu, no kurām daudzām pirms 1990.gada vai pat vēlāk nebija privātu zemes īpašnieku. Līdz ar to daļā potenciāli piesārņoto un piesārņoto vietu ir vēsturisks piesārņojums un nav vairs identificējams un saucams pie atbildības zemes īpašnieks saskaņā ar "piesārņotājs maksā" principu.
Šoruden Eiropas Komisija nāca klajā ar regulas priekšlikumu par noturīgu Eiropas mežu monitoringa sistēmu, kura mērķis ir izstrādāt ES mēroga meža monitoringa sistēmu, kas atbalstītu saskaņotu un efektīvu esošo ES politiku īstenošanu vides, bioloģiskās daudzveidības, klimata, enerģētikas un bioekonomikas jomā. Tas nodrošinātu kopīgus, digitalizētus, salīdzināmus, savlaicīgus un pieejamus datus un izveidotu saskaņotu sistēmu integrētu ilgtermiņa mežu plānu izstrādei.