Vidējās stundas darbaspēka izmaksas Latvijā šogad trešajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo ceturksni pērn, pieauga par 12%, kas ir straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina ES statistikas biroja "Eurostat" piektdien publiskotie dati.
Infografika ⟩ Latvijā trešajā ceturksnī bijis straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji, liecina "Eirostat" dati
Straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2022.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Horvātijā (+16,3%), Bulgārijā, Rumānijā un Ungārijā (visās valstīs +15,1%), kā arī Polijā (+12,2%). Gan Lietuvā, gan Igaunijā darbaspēka izmaksas pieaugušas par 11%.
Darbaspēka izmaksu kāpums reģistrēts visās ES dalībvalstīs.
ES vidējās stundas darbaspēka izmaksas trešajā ceturksnī gada izteiksmē palielinājās par 5,7%, bet eirozonā – par 5,3%.
Rūpniecībā vidējās stundas darba izmaksas ES trešajā ceturksnī gada salīdzinājumā pieauga par 6,2%, bet eirozonā kāpums bija par 5,8%. Latvijā rūpniecībā stundas darbaspēka izmaksas jūlijā-septembrī bija par 12,2% lielākas nekā pirms gada, Lietuvā pieaugums bija 11%, bet Igaunijā reģistrēts 6,6% kāpums.
Savukārt būvniecībā vidējās darbaspēka izmaksas stundā ES jūlijā-septembrī gada izteiksmē palielinājās par 6,4%, bet eirozonā – par 6,2%. Latvijā reģistrēts izmaksu pieaugums par 10,5%, Lietuvā bijis kāpums par 18,1%, bet Igaunijā – par 3,6%.
Trešajā ceturksnī darbaspēka stundas izmaksas pakalpojumu nozarē ES bija par 6% lielākas, bet eirozonā par 5,7% lielākas nekā pirms gada. Latvijā darbaspēka izmaksas pakalpojumu sektorā aplūkotajā periodā pieauga par 12,5%, Lietuvā – par 11,4%, bet Igaunijā – par 11,9%.
Darbaspēka uzturēšanas izmaksas veido tēriņi darba algām, prēmijām un piemaksām, kā arī nodokļu un sociālās apdrošināšanas maksājumi.