Iepriekšējā – 2022. gadā veselības ministra Daniela Pavļuta laikā saskaņošanai iesniegtajā ziņojumā, kurš uz valdības galda nozares iebildumu un politiskā atbalsta trūkuma dēļ tā arī nenonāca, jau bija iekļauti dati par cenu atšķirību. Pašas lētākās valsts nekompensētās zāles Igaunijā var būt pat dārgākas nekā Latvijā (ja ražotāja cena ir vienāda, zāles, kas Latvijā maksātu 1,85 eiro, Igaunijā maksātu 2,25 eiro, Lietuvā - 1,65 eiro), bet, jo augstāka cena zālēm, jo lielāka iespējamā starpība par sliktu Latvijai (zāles, kas Latvijā maksātu 8,71 eiro, Igaunijā maksātu 7,19 eiro, Lietuvā - 6,98; zāles, kas Latvijā maksātu 31,09 eiro, Igaunijā maksātu 25,82 eiro, Lietuvā - 25,80 eiro).
Veselības ministrijas gan toreiz, gan tagad piedāvātie risinājumi – uzcenojuma principus veidot līdzīgi kā kompensējamajiem medikamentiem, recepšu zālēm visās aptiekās jāmaksā vienādi un 5% no cenas kompensēt visām recepšu zālēm. Paredzētas arī diskusijas ar Finanšu ministriju par PVN samazināšanu.
Lai arī ne bez iebildumiem, lielākais atbalsts pārmaiņām saklausāms no individuālajām aptiekām un farmaceitiem. Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute norāda:
“Ministrijas pieredzējušie eksperti arī daudz ko zina, un ministrs savos secinājumos ir uz ļoti pareiza ceļa. Bet nu jāmēģina vienoties, ko darām vispirms, ko darām pēc tam, lai pēc iespējas mazāk ietekmētu tādus jutīgus sektorus – tie ir slimie cilvēki, kuriem ir ļoti grūti pateikt kaut kādas izmaiņas, un nākošais ir farmaceiti kā darbaspēks."