Saskaroties ar neskaidrību un finansiālas ietekmes riskiem, bankas jau rudenī pēkšņi sāka atsaukt savus īpašos jauno mājokļu kreditēšanas piedāvājumus. Tāpat tika norauta avārijas bremze jaunu piedāvājumu izziņošanai.
Regulāri tiekoties ar lielāko komercbanku pārstāvjiem, zinu, ka vairākām kredītiestādēm izstrādes procesā bija piedāvājumi ar ļoti pievilcīgiem nosacījumiem, kas būtu ieraudzījuši dienasgaismu vēl pagājušā gada izskaņā, ja vien Saeima partiju reitingu celšanas nolūkā nebūtu izlēmusi iejaukties banku darbībā.
Nepārprotiet, atbalsts kredītņēmējiem noteikti bija nepieciešams, taču pārdomāts, mērķēts un balstīts aprēķinos un nākotnes analīzē.
Lielākie zaudētāji šajā visā ir tie, kas jauna mājokļa iegādi tikai apsvēra, jo procentu maksājumu kompensācijai viņi nekvalificējas un viņiem vairs nav pieejami tie banku piedāvājumi, kas bija aktīvi līdz 2023. gada rudenim.
Vai šo situāciju iespējams kā labot? Ņemot vērā, ka bankas pašlaik ir pakļautas represijām un nav ļoti motivētas nākt klajā ar kreditēšanu būtiski veicinošiem piedāvājumiem – dati rāda, ka kopš pagājušā gada jūnija no jauna izsniegto kredītu apjoms stagnē –, būtu jārada mehānisms, kā palielināt banku savstarpējo konkurenci. Šādu mehānismu redzu, grozot Reklāmas likumu.
Jau labu laiku notiek diskusijas par to, ka komercbankām varētu ļaut atsākt reklamēt kreditēšanas pakalpojumus medijos, tādējādi saasinot banku konkurenci. Radot šādu iespēju, bankas būtu daudz ieinteresētākas ar dažādiem līdzekļiem un veidiem cīnīties ne tikai par jaunu klientu piesaisti, bet arī mēģināt pārvilināt jau esošos kredītņēmējus. Tas lielā mērā saskanētu arī ar valdības pašreizējo ieceri veicināt kredītņēmēju pārkreditēšanos, kas līdz šim bijusi dārga un sarežģīta.
Katrā ziņā tas, kāds šogad būs pieprasījums pēc jaunajiem mājokļiem, galvenokārt būs atkarīgs no banku piedāvājuma, jo pārējie nosacījumi, kas varētu ietekmēt nekustamo īpašumu pieejamību, visticamāk, būtiski neuzlabosies.
Vidējās darba samaksas pieaugums solās būs mērenāks nekā 2023. gadā, pirmreizējā tirgus dzīvokļu cena nesamazināsies, bet Euribor procentu likmes, ja arī kritīs, tad ļoti pakāpeniski un ne ātrāk par gada otro pusi. Vienlaikus, noticot ekonomikas atlabšanas prognozēm, drosmīgākās komercbankas jau tagad varētu nākt klajā ar pievilcīgām fiksētām procentu likmēm, piemēram, 4–4,5% apmērā, tādējādi demonstrējot, ka mājokļu pieejamības veicināšana nav tikai attīstītāju misija un iniciatīva.