Līdz 20. janvārim var pieteikt gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu

Saeima ārkārtas sēdē turpina izskatīt 2024. gada valsts budžeta likumprojektu
Saeima ārkārtas sēdē turpina izskatīt 2024. gada valsts budžeta likumprojektu Foto: Saeimas Preses dienests

Pērnā gada spārnotā teiciena titulam piedāvāts ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (JV) ieteikums Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV) paņemt līdzi lieku veļu, kā arī Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidenta Aiņa Dzalba izteikums par situāciju primārajā veselības aprūpē.

Kā informēja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa, pirmie priekšlikumi dažādajām konkursa "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens" kategorijām saņemti jau 2023.gada janvārī, kad tikko bija noslēgusies iepriekšējā gada aptauja.

Akcijas rīkotāji atzīmēja, ka lielākā daļa iesūtījumu nāk no publiskajā telpā lasītajiem vai dzirdētajiem tekstiem. Joprojām noturīga ir interese par jaunvārdu darināšanu.

Nominācijā "Gada vārds" valodnieki gaida spilgtākos un trāpīgākos pēc latviešu valodas likumībām veidotos vārdus, kas pagājušajā gadā izskanējuši pirmo reizi. Tai atbilst arī tādi vārdi, kas iemantojuši vai atguvuši popularitāti vai lietoti ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi. Pagājušajā gadā par tādu tika izraudzīts "okupeklis" - okupācijas režīmu slavinošais piemineklis. Savukārt šogad ieteikti "satiksmes gausināšana", "Saeimas kangarāts", "lieksēdis" par politiķi vai amatpersonu, kura darbība tiek vērtēta zem katras kritikas, bet agresorvalsts sūtniecību saukt par "sveškaunu" vai "sūdniecību". Piedāvāts arī "sāļvira" soļankas un "tupeņkraukšķi, pupiņkraukšķi" čipsu vietā.

Gada nevārds lielākoties saistās ar to, ko dzirdēt un lietot negribas, kas griež ausīs ne vien kā lieks un greizs ievazājums no svešvalodām, bet arī lietojuma ziņā. Tādu vārdu vidū ir, piemēram, "fokusi", "onte" jeb onkulis vai tante bez dzimuma šķīruma, "sistēmas jaunietis", "saglabāt seju", "sankcijām pakļauts" vārda "piesodīts" vietā, "mentors", "manifestācija", "studiju mobilitāte", "starteris", "inovācija" un "ar dzīvību nesavienojamas traumas" nāvīgu ievainojumu vietā.

"Gada spārnotais teiciens" ir spilgtākais vai dīvainākais no teicieniem, kas pagājušajā gadā lietoti īpaši bieži vai tikuši sabiedrībā sevišķi pamanīti. Līdz šim pamanīti šādi teicieni: "Nekandidēšu, jo mani neievēlēs. (..) Tie, kuri nekandidēs, tos arī neievēlēs", "Gausa māte nav iemācījusi prasties negausību", "Ja mēs runājam par primāro veselības aprūpi, tad ir jāatzīst, ka šeit vairs nav ko reformēt, te vajag reanimēt", "Kā Dieviņš lems, tā būs", "Kā zināms, tad kažoku var mest uz otru pusi pēc vajadzības", "Ja nomirsi pats, tevi varmāka nespēs vairs nogalināt. 100% efektīva noziegumu prevencija...", "Iestumt vienu PETeni" (taromātā), "Kāpēc tāda vilcināšanās?" par ilgi gaidītajiem vilcieniem un "Ja es vienīgo lietu varētu prognozēt, es esmu jau ieteicis Siliņas kundzei paņemt līdzi lieku veļu, jo iespējams, šī būs viena no tām reizēm, kas nebeigsies tad, kad varētu iedomāties".

Akcijas rīkotāji gaida arī kandidātus nominācijai "Gada savārstījums", tas ir, kad kaut kas tiek teikts it kā latviski, bet neskaidri vai arī pretrunā latviešu valodas likumībām.

Šajā kategorijā ir ziņās un komentāros atrasti izteikumi, piemēram, "likumos paredz iestrādāt iespēju pacientiem atteikties no veltīgas ārstēšanas brīžos, kad viņi paši vairs nevar savu viedokli paust", "Francijas uzbrucējs ar nazi pārvests uz psihiatrisko slimnīcu", "dakteri žņaudza un sita", "Ostapenko palikšana bez valsts atbalsta nepaliek nepamanīta", "pirmais brīvprātīgais jauniešu iesaukums dienestā" un citi.

Pieteikumi tiek gaidīti līdz 20.janvārim. Rezultāti tiks paziņoti 30.janvārī.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu