Mīļie draugi, mēs, nozares asociācijas, Latvijas Restorānu biedrība, LVRA, LTA un citas jau 6 gadus runājam par to, ka nozare sauc pēc palīdzības, ka nodokļu slogs (2. augstākais PVN ēdināšanas nozarei Eiropas Savienībā un augstākie darba spēka nodokļi Baltijā) ir par lielu. Pirms 6 gadiem, vēl krietni pirms pandēmijas, tā laika finanšu ministre izveidoja darba grupu, kurā piedalījās augsta līmeņa Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta darbinieki, kā arī nozares asociācijas. Darba grupa secināja, ka labākais risinājums nozares sakārtošanai un problēmu risināšanai ir PVN likmes samazināšana.
Ja nākamie finanšu ministri ir izvēlējušies izlikties, ka viss ir pilnīgā kārtībā, ka tas, ka nozares nodokļu parāds pandēmijas laikā ir uz pusi pieaudzis ir absolūti ok, ka nekas nebūtu jāmaina. Visi turpina izlikties, ka viss ir skaisti, izņemot mūs, nozari, kas turpina runāt par problēmām un iespējamiem risinājumiem.
Ēdināšanas nozarē strādājošo uzņēmumu nodokļu parāds ir sasniedzis 44,2 miljonus eiro, kas ir par 79% vairāk nekā pirms Covid-19 pandēmijas jeb 2020. gada sākumā – šī summa ir radusies Covid vai pēc-Covid laikā, tātad tā nav uzņēmumu sistemātiska attieksme.
Būtiski vērst uzmanību, ka šajā summā ir iekļauti gan atliktie, gan kārtējie nodokļu parādi.
Tik vēršu uzmanību uz to, ka likuma "Par nodokļiem un nodevām" 24.pants nosaka: "Lemjot par rakstveida piekrišanas izsniegšanu šā panta pirmajā daļā minētajā gadījumā, nodokļu administrācija ņem vērā nodokļu parāda rašanās iemeslu un apmēru, kā arī vērtē nodokļu prasījuma apmēra vai tā daļas samazinājuma vai nodokļu prasījuma, vai kārtējo nodokļu maksājumu summas samaksas sadalīšanas termiņos, termiņa pagarināšanas vai termiņa atlikšanas uz laiku lietderību, samērīgumu, nodokļu maksātāja tiesiskās intereses, kā arī sabiedrības intereses kopumā."