Tāpat vēstulē paustas bažas, ka ja nekas netiks darīts, lai palīdzētu lauksaimniekiem, neapmierinātība pieaugs un atbalsts Ukrainai kopumā samazināsies. Savukārt nerisinot jautājumu ES līmenī, tiek apdraudēta ES vienotība un vienotā tirgus integritāte.
Lauksaimnieku organizācijas kā galveno risinājumu piedāvā izveidot sistēmu, kas nodrošina, ka visu Ukrainas lauksaimniecības produktu sūtījumu galamērķis tiek noteikts pirms ievešanas ES, kā arī ieviest sistēmu, kas garantētu, ka Ukrainas produkti sasniedz šo galamērķi un nenonāk citur.
Organizāciju ieskatā ir jāievieš importa gada vai ceturkšņu sliekšņi 2021.gada apjomā visiem lauksaimniecības produktiem, uz kuru attiecas tirdzniecības liberalizācija. Produkcija, kas pārsniedz šo slieksni, būtu jāeksportē ārpus ES. Tāpat būtu jānodrošina attiecīgas tranzīta iespējas. Apjomu kontrolei organizācijas iesaka izmantot "DG TAXUD" uzraudzības sistēmu.
Vēstulē norādīts, ka šādi pasākumi būtu konstruktīvs veids, kā uzturēt tirdzniecības plūsmas, aizsargātu ES ražotājus, kā arī palīdzētu Ukrainas ražotājiem dažādot eksportu un ierobežot to atkarību no ES tirgus.
"Latvijas atbildīgajām amatpersonām, atbildīgajām institūcijām, kā arī Latvijas pārstāvjiem ES, EP deputātiem būtu aktīvi jāaizstāv Latvijas intereses. Jābūt Latvijas interešu pārstāvjiem Briselē, nevis Briseles pārstāvniecībai Latvijā!" uzsver LAPNA valdes priekšsēdētājs Jānis Gaigals.
Jau ziņots, ka LAPNA pērnā gada nogalē aicināja EK un EP pirms pieņemt lēmumu par tirgus liberalizācijas pasākumu pagarināšanu Ukrainai, veikt ietekmes izvērtējamu uz ES ražotājiem un ieviest atbilstošu kompensācijas mehānismus.