Iesūti ziņu!

"Insulīna nekur vairs nav": diabēta slimnieki Krievijā saskārušies ar lielām problēmām (8)

Raksta foto
Foto: Unsplash

Cukura diabēta slimnieki Krievijā saskārušies ar ļoti milzīgām problēmām – valstī ir lielas grūtības iegādāties insulīnu, jo agrāk šis medikaments lielākoties tika importēts no Rietumvalstīm.

Sūdzības par insulīna neesamību aptiekās izskanējušas visos Krievijas reģionos – sākot no Maskavas, beidzot ar Tālajiem Austrumiem. Īpaši tas skar insulīna injekcijas, kas ir svarīgas, lai samazinātu cukura līmeni pēc ēšanas.

“Agrāk aptieku plauktos bija daudz zāļu, taču tagad tie ir gandrīz tukši. Agrāk nopirkt insulīnu nebija problēmu, taču tagad tas ir brauciens no aptiekas uz aptieku, un dažās iespējams rezervēt preparātu uz 30 minūtēm. Turklāt arī ārsti samazina recepšu derīguma termiņu, atsaucoties uz insulīna deficītu. Iepriekš man izrakstīja insulīnu trīs mēnešiem uz priekšu, taču tagad – tikai mēnesim,” medijam “The Moscow Times” sūdzējās kāda Maskavas iedzīvotāja, kura sirgst ar cukura diabētu.

Pēc Krievijas Veselības ministrijas datiem, Krievijā ir vairāk nekā 10 miljonu diabēta slimnieku. Problēmas ar šiem cilvēkiem nepieciešamo medikamentu piegādēm sākās jau pagājušajā gadā. Laika posmā no 2023. gada janvāra līdz septembrim aptiekas pārdeva piecu gadu laikā mazāko insulīna apjomu – 11,8 miljonus iepakojumu, bet salīdzinot ar 2022. gadu realizācijas apjomi nokritās par 8%.

Par insulīna trūkumu masveidā sūdzas Altaja apgabala iedzīvotāji. “Es atnāku [uz aptieku], un man saka, ka insulīna nav,” vietējam medijam “NGS22.ru” sacīja Barnaulas iedzīvotāja Jeļena. Viņa norādīja, ka vietējā Veselības ministrijas pārstāvniecībā paziņots, ka insulīna nav, bet federālā Veselības ministrija panākusi, ka insulīns uz reģionu tomēr atvests. Tāpat daudz sūdzību saņemts no Čeļabinskas, Aizbaikāla un Ļeņingradas apgabala.

Čitas iedzīvotāja Anna Vaviļina uzsver, ka ar diabētu slimo viņas bērni un insulīna vairs nav.

“Insulīna nav nevienā aptiekā. To nav iespējams arī pasūtīt. Tā vienkārši nav. To ražoja Dānijā, un mums teica, ka saistībā ar situāciju valstī to ir ārkārtīgi sarežģīti iegūt,” sacīja Vaviļina.

Krievijā divas trešdaļas insulīna krājumu tiek importēti – Francijas “Sanofi” nodrošina 35% no tirgus, bet Dānijas “Novo Nordisk” - vēl 33%. Importa medikamenti pazūd no Krievijas aptiekām. Ņemot vērā karu un sankcijas, ārvalstu kompānijām ir kļuvis pārāk dārgi turpināt darbību Krievijas tirgū, tādēļ tās meklē iespējas, kā nodot savu biznesu Krievijas uzņēmumiem. Tikmēr Krievijas valdības uzstādījums ir visus brīvos resursus novirzīt militāri rūpnieciskajam kompleksam, lai Krievija varētu turpināt bruņoties un karot Ukrainā.

Svarīgākais
Uz augšu