Latvijā jau pirms 2022. gada bija vairāki lieli lidaparātu ražotāji. Kopš pilna mēroga kara sākuma pie mums reģistrēti vēl citi, un kopumā tādu jau ir 17. Neraugoties uz to, ka jau pirms mēneša Latvija paziņoja ka vadīs dronu koalīciju Ukrainas atbalstam, pašus uzņēmumus neviens nav informējis, vai jāpalielina ražošana un kurus tieši no lidaparātu veidiem vajadzēs visvairāk.
Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas vadītāja Elīna Egle: “Ļoti gaidām turpmākos soļus un aicinājumu, lai izprastu, kā mēs varam kā nozare būt noderīgi, kas ir tās spējas, uz kurām mēs raugāmies. Vai mēs runājam par munificētiem droniem, vai mēs runājam par novērošanu, jo Latvijai ne tikai ļoti labi droni, mums ir arī ļoti laba optika, ko izmanto arī ļoti daudzi citi droni pasaulē”.
Pēc aizsardzības ministra Andra Sprūda teiktā, “Ja mēs šobrīd šo dronu koalīciju dibinām, tomēr paiet laiks, kamēr katra valsts nāk ar savu redzējumu un šo redzējumu saskaņošanu. Šie starptautiskie procesi nav mazsvarīgi. Tas nebūs tā, ka šodien uzreiz, uz pusdienlaiku”.
Pirmais dronu koalīcijas atbalsts ir, lai finansiālo slogu noņemtu no Ukrainas, otra lieta ir, lai koalīcijas dalībvalstis attīstītu savu ražošanu. Ja dronu koalīcija strādās, tad tas efekts būs jūtams dažu mēnešu laikā.
Latvijā ražo divus militārām vajadzībām sertificētus dronu modeļus - uzņēmumā “Edge Autonomy” un “Atlas Aerospace”. Šie un citi uzņēmumi strādā pie vēl citiem modeļiem, izmēģina arī tā sauktos kamikadze dronus, kas paredzēti mērķu iznīcināšanai; attīsta pretdronu sistēmas ienaidnieka lidaparātu pārtveršanai.