Savukārt algoritms primārā cilvēka papilomas vīrusa skrīningam no 30 līdz 65 gadiem ir sekojošs. Ja ir pozitīvi citi augsta riska CPV un jebkurš izmainīts citoloģijas rezultāts (ASCUS, LSIL, AGUS, HSIL, ASC-H), tad veic kolposkopiju, bet, ja nav konstatētas izmaiņas, tad atkārto citoloģiju pēc viena gada, kad taktika ir līdzīga – ja ir jebkurš izmainīts citoloģijas rezultāts, tad veic kolposkopiju, bet, ja nav konstatētas izmaiņas, tad atkal atkārto citoloģiju pēc viena gada. Un ja tad ir jebkurš izmainīts citoloģijas rezultāts, veic kolposkopiju, bet, ja nav konstatētas izmaiņas, tad gaida nākamo uzaicinājumu, kas sanāk pēc trim gadiem (jo no 5 gadu cikla jau būs pagājuši 2 gadi, atkārotojot citoloģijas), bet, ja ir malignizācija, tad jādodas pie onkoginekologa. Ja tiek konstatēts AR/CPV 16 un/ vai 18 tips, neskatoties uz to, ka citoloģija ir neizmainīta jāveic kolopskopija.
Kā ārstē dzemdes kakla vēzi?
Ja tiek konstatētas augsta riska pirmsvēža izmaiņas, tad, lai neattīstītos vēzis, veic nelielu operāciju – izmainītās dzemdes kakla gļotādas daļas izgriešanu, ko sauc par dzemdes kakla elektroekscīziju.
Tā ir ātra un vienkārša operācija, ko var salīdzināt ar zoba labošanu pie stomatologa, un 90% gadījumu tā ir efektīva.
Ja ir konstatēts vēzis pavisam agrīnā stadijā, kad tā izplatība ir daži milimetri, arī to var novērst ar dzemdes kakla elektroekscīziju. Pēc šīm salīdzinoši nelielajām operācijām sieviete joprojām var plānot grūtniecību un veiksmīgi iznēsāt bērniņu. Taču, ja ir attīstījies izplatīts audzējs, tas nozīmē, ka ir vajadzīga plašāka operācija, tiek izoperēts dzemdes kakls, ar dzemdi, limfmezgliem, iespējams nepieciešama, arī staru un ķīmijterapija, un tad iespēja nākotnē plānot grūtniecību un radīt pēcnācējus zūd. Tas var atstāt sekas ne tikai uz reproduktīvo, bet arī vispārējo veselību. Tāpēc, runājot par dzemdes kakla vēža profilaksi, atbildīga un savlaicīga dalība skrīningā dāvā iespēju novērst vēzi un izvairīties no ļoti smagām sekām.