Viņa uzsvēra, ka būs nepieciešams laiks, lai atgūtos no šīs šausminošās pieredzes. Uzrunājot konferences dalībniekus no Ukrainas, politiķe aicināja atcerēties, ka viņi nav atstāti vieni. Latvijas iedzīvotājus, kas tika deportēti uz padomju gulagu, starptautiskā sabiedrība atstāja vienus, jo viņi atradās aiz dzelzs priekškara.
Kalniete akcentēja, ka Krievijas zvērības ir jāizmeklē īpašā starptautiskā tribunālā, kurā Putins un viņa līdzgaitnieki atbildēs par nodarīto. Vienlaikus politiķe norādīja, ka neviena tiesa un sods nekad nespēs patiesi atjaunot taisnīgumu un izdzēst atmiņas par pārciesto ne individuālā, nedz arī tautas līmenī.
Kalniete pieminēja Latvijas politiski represēto pieredzi un atzīmēja, ka, neskatoties uz komunistiskajām represijām un rusifikāciju, cilvēkos joprojām bija atmiņas par brīvu un eiropeisku Latviju. Tas palīdzēja sagatavoties cīņai par Latvijas brīvību. EP deputāte sacīja, ka 37 gadu vecumā viņa pārstāja izlikties, ka pieņem padomju smadzeņu skalošanu un pievienojās Latvijas cīņai par brīvību, kļuva par vienu no Tautas frontes līderēm.
Viņa atzīmēja, ka nav zināma deportēto un pārvietoto ukraiņu bērnu atrašanās vieta, jo daudzi bērni ir adoptēti, mainīta viņu identitāte un pilsonība. Kalniete uzsvēra, ka EP un daudzas citas starptautiskās organizācijas ir nosodījušas šo barbarisko piespiedu deportācijas un adopcijas faktu.