Taču nevēlēšanās uzņemties relatīvi zemus riskus un izvēlēties drošu, bet mazāk ienesīgu variantu ilgtermiņā var izmaksāt dārgi. Rezultātā cilvēki neizmanto iespēju audzēt savu turību. Bioloģiski ieprogrammētu iemeslu dēļ cilvēki mēdz izvēlēties "pazīstamo" un izvairīties no jaunā, kā arī fokusēties uz negatīvajām ziņām (kas bieži vien atmiņā iespiežas daudz spilgtāk un attiecīgi arī nākotnes prognozes zīmējam pārāk negatīvas). Nesens piemērs – "Boeing" cenas kritums par 10% pēc tam, kad "Alaska Airlines" operētajai Boeing lidmašīnai izkrita durvis.
Realitātē šī viennozīmīgi ir pārspīlēta reakcija, jo statistiski šāds viens gadījums nepadara būtiski lielāku aviokatastrofu risku. Taču šādi stāsti ir ļoti spilgti, tāpēc cilvēki ignorē faktu, ka iespēja ciest auto avārijā pēc statistikas ir daudz lielāka. Pasaule, kas ir mūsu galvās, nav precīzs realitātes atspoguļojums.
Ko darīt? Jāpieņem, ka nožēla ir normāla, dabiska emocija un tā piemīt visiem. Var mācīties pieņemt faktu, ka riska uzņemšanās ir neatņemams priekšnoteikums ieguvumam: labāk ir nožēlot izdarīto, nekā nepaveikto.
Soli pa solim uz ienesīgākiem risinājumiem
Par emociju un aizspriedumu ietekmi ir vērts aizdomāties, domājot arī par Latvijas ieguldījumu jomu. Kopējā ieguldījumu tradīcija Latvijā attīstās, un tendences lielā mērā ir saistītas gan ar finanšu tirgu un pasaules norišu kontekstu, gan ar psiholoģiski emocionālajiem faktoriem.
Ja atskatāmies uz pagājušo gadu, tad visos klientu segmentos bija vērojams mazāka riska ieguldījumu izvēles kāpums – obligācijas un arī depozīti, kam, pateicoties Euribor kāpumam, bija izveidojušās pievilcīgas likmes. Tai pašā laikā arvien pieaugošs klientu skaits izvēlējās arī aktīvākus risinājumus – fondus, akcijas. Šādi nedaudz riskantāki risinājumi pagājušajā gadā sniedza daudz lielāku ienesīgumu, finanšu tirgiem uzrādot ļoti labus rezultātus. Piemēram, vērtspapīri, kas saistīti ar tehnoloģiju kompānijām, farmācijas industriju, ASV tirgu un citiem. Var pieminēt fondu Robur Technology, kas pieauga par vairāk nekā 50%, bet diversificētais fonds Robur Global Access Edge – par 19%.