Igaunijas sistēmas operators uzreiz mierināja, ka elektrības reģionā pietiks, jo iztrūkumu iespējams kompensēt ar vietēji ražoto un importēto no Latvijas un Lietuvas, kā arī no Somijas pa "Estlink 1" kabeli. Tā jauda gan ir uz pusi mazāka par "Estlink 2". Bet cenu tas ir ietekmējis. Šā brīža prognozes "Nordpool" biržā rāda, ka šāda situācija saglabāsies vismaz līdz 29.februārim.
Igaunijā elektrības ražošanā tiek izmantoti fosilie kurināmie un atjaunojamie resursi, kā vējš. Vietējā enerģija ir dārgāka par importēto no Somijas, kurā būtisku daļu elektrības ražo atomelektrostacijās.
Latvijā nedz klimata un enerģētikas, nedz ekonomikas ministrs par cenu kāpumu neuztraucas. Šobrīd laikapstākļi esot labvēlīgi un nav gaidāms, ka būtiski pieaugtu elektrības patēriņš, kā tas bija janvāra sākumā, kad Ziemeļeiropā bija iestājies spelgonis un gaisa temperatūra vietām nokrita līdz pat -44 grādiem.
Aktuālā statistika liecina, ka Latvija ir vienīgā Baltijas valsts, kas pēdējās nedēļās spējusi saražot vairāk elektrības, nekā patērē. Augstsprieguma tīklā stāsta, ka ģenerējošās jaudas Baltijas valstīm pietiek arī lai pilnībā nosegtu savu patēriņu, taču ekonomiski izdevīgāk ir elektrību importēt.
Igaunijā tiek spriests arī par trešā savienojuma izbūvi ar Somiju. Par "Estlink 3" dēvēto kabeli paredzēts atklāt pēc apmēram 10 gadiem. Par to Igaunijas un Somijas sistēmu operatori vienojās 2022.gada vasarā.
Plānots, ka kabelis varētu pārvadīt no 700 līdz pat 1000 MW elektrības, gandrīz dubultojot pārvades jaudu. Arī Latvija pēta iespēju savienoties ar Zviedriju. Uz gada beigām vai nākamā gada sākumā būšot izpētes rezultāti.