Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti neatbalsta valdības īstenoto skolu tīkla reformu, taču vienlaikus sola neiebilst pret "brīvprātīga pilotprojekta" īstenošanu.
ZZS neatbalsta uzsākto skolu tīkla reformu, bet neiebildīšot pret "brīvprātīgu pilotprojektu"
Līdz ar paziņojumu par valdības sāktās skolu tīkla reformas neatbalstīšanu ZZS aicina diskusijās ar pašvaldībām un, uzklausot iedzīvotāju intereses, rast labākos risinājumus, "kā ikkatram Latvijas bērnam nodrošināt kvalitatīvu un pieejamu izglītību".
Vaicāts, vai ZZS reizē būs gatava atbalstīt brīvprātīgo pilotprojektu tajās pašvaldībās, kuras piekrīt izmaiņām, politiskā spēka Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis aģentūrai LETA atbildēja, ka brīvprātīgi īstenotas izmaiņas ir tikai apsveicamas.
Politiķis arī pastāstīja, ka ZZS frakcijai plānota tikšanās ar izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu (JV), kas paredzēta piektdien, 9.februārī, plkst.10.
Kā informēja Dace Kārkliņa, ZZS deputāti uzskata, ka valdībai un atbildīgajai ministrijai ir rūpīgi jāieklausās pašvaldību viedokļos, izvērtējot situāciju katrā novadā un pilsētā. "Patlaban skolu tīkla reformas pamatā ir kvantitatīvi kritēriji par vēlamo skolēnu skaitu izglītības iestādē, bet maz domāts par izglītības kvalitāti un to, vai konkrētā izglītības iestāde to nodrošina," akcentēts ZZS paziņojumā.
ZZS aicina īpašu uzmanību pievērst pierobežas reģioniem, kur izglītības pieejamība ir skatāma valsts drošības kontekstā. Piemēram, pašlaik izvirzītajiem kritērijiem par skolēnu skaitu Ludzas novadā neatbilst Kārsavas un Zilupes vidusskolas, kas būtu saglabājamas, lai pierobežā bērniem nodrošinātu pieejamību izglītībai.
"ZZS ir svarīgi mobilitātes jautājumi jeb tas, kā skolēniem ērti nokļūt izglītības iestādēs, netērējot tam nesamērīgi ilgu laiku. Sadarbībā ar pašvaldībām jādiskutē, vai autoceļu tīkls un tā faktiskais stāvoklis un sabiedriskā transporta infrastruktūra nodrošina šādas iespējas," teikts paziņojumā.
Valdībai skolu tīkla reforma ir jāuztver kā svarīgs kopdarbs, sadarbojoties Izglītības un zinātnes, Satiksmes, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām, vienlaikus uzturot aktīvu dialogu ar pašvaldībām, kuras vislabāk pārzina savas teritorijas iedzīvotāju vajadzības, norāda ZZS. Pagaidām šāds kopdarbs nav vērojams, un pašvaldības signalizē, ka to viedokļi un priekšlikumi diskusijās par skolu tīkla reformu netiek ņemti vērā, uzskata politiskais spēks.
ZZS sagaida dziļākās un iesaistošākas diskusijas un skaidrāku redzējumu par visām ministriju atbildības jomām, kas pašlaik radot daudz neatbildētu jautājumu Saeimas deputātiem, pašvaldībām un pats galvenais - iedzīvotājiem, bērniem un vecākiem.
ZZS Saeimas frakcija, akcentējot pieejamas un kvalitatīvas izglītības nozīmi valsts attīstībā, aicina valdību nesasteigt skolu tīkla reformu. Tai esot jābūt pārdomātai un balstītai uz iedzīvotāju vajadzībām, vienlaikus saglabājot Latvijas reģionus, akcentē politiskajā spēkā.
Kā ziņots, skolu tīkla reformu sākotnēji varētu īstenot caur pilotprojektu, tajā iekļaujot tikai izmaiņām gatavās pašvaldības, pirmdien pēc tikšanās ar koalīcijas partneriem norādīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV). Līdz ar to Čakšas piedāvājums paredz citādāku reformas īstenošanu, nekā līdz šim ticis piedāvāts.
Izglītības un zinātnes ministre Čakša iepriekš paudusi, ka pašvaldības, kuras nebūs sakārtojušas savu skolu tīklu, 2024./2025.mācību gadā finansējumu saņems, balstoties uz līdzšinējo finansēšanas modeli "Skolēns pašvaldībā".