Y2K bija reizē programmatūras, gan aparatūras problēma. Programma ir tā, kas datoram pasaka, ko tam darīt, savukārt aparatūra ir pats dators. Datorprogrammu un datoru ražotāji steidza labot kļūmi un radīja dažādas programmas, kas varētu palīdzēt izšķirīgajā mirklī. Vislabākais izrādījās vienkāršākais risinājums, proti, divu ciparu vietā likt četrus.
Beigu beigās lielākā daļa problēmu bija atrisinātas. Interesanti, ka tādās valstīs kā Itālija, Krievija un Dienvidkoreja, kas īpaši neuztraucās par Y2K problēmu un nekādus īpašus mērus nepieņēma, pēc gadu tūkstošu mijas neradās diži vairāk problēmu kā tajās valstīs, kuras iztērēja miljonus, lai šo problēmu risinātu. Tādējādi pēc 2000. gada iestāšanās Y2K problēmu sāka uztvert kā sazvērestības teoriju un pasaules gala sludinātāju muļķības.
Tiesa, nebija arī gluži tā, ka pāreja jaunā gadu tūkstotī nesagādāja pilnīgi nekādas problēmas. 2000. gada janvāris bija izaicinošs daudziem. Piemēram, “uzkārās” daudzas kredītkaršu sistēmas un bankomāti.
Daži pat uz mirkli nosirmoja, saņemot rēķinus par 100 gadus ilgiem pakalpojumiem, savukārt citi īslaicīgi kļuva bagāti līdzīgu iemeslu dēļ.
Visā pasaulē gadu tūkstošu mijas dēļ tika uz brīdi apturētas 15 atomelektrostacijas, kā arī radās problēmas ar dažām naftas ieguves platformām. Havaju salas arī piedzīvoja elektrības pārrāvumus, savukārt Ķīnā un Honkongā radās problēmas ar valdības datoriem. Interesanti, ka Ņujorkas štatā kāds cilvēks Jaungada dienā videonomā par filmas “Ģenerāļa meita” (The General's Daughter) iznomāšanu saņēma rēķinu 91 ASV dolāra apmērā, jo kļūmes dēļ bija to iznomājis uz 100 gadiem, raksta “The Guardian”.
Y2K datorproblēmu joprojām vajadzētu uztvert kā brīdinājumu par briesmām, kā viens notikums var ietekmēt miljoniem neatkarīgu datorsistēmu. Tomēr mācību neviens nav guvis. Mūsdienās miljoniem sistēmu balstās uz GPS signāla, nodrošinot precīzu navigāciju, laiku, finanšu sistēmas un komunikācijas. Saules vētru laikā šis signāls var tikt traucēts vai pat izslēgts uz dienām vai pat nedēļām. Joprojām daudzas datorsistēmas izmanto vienu un to pašu programmatūru, tāpēc viens mērķtiecīgs hakeru uzbrukums var izraisīt neiedomājamu haosu.
Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".