Otrkārt – paveras iespēja bez problēmām šaut pa Krimas tiltu no liela attāluma, nenonākot Krievijas armijas “uguns zonā”, norāda aviācijas eksperts Valērijs Romaņenko.
JASSM īpašības
Raķetes JASSM kaujas galviņa ir 450 kilogramus smaga. Tā aprīkota ar “stealth” tehnoloģiju un ir līdzīga raķetēm “Storm Shadow” un “Scalp”. Pēdējās Ukrainas spēki jau palaiž no padomju Su-24 lidaparātiem dziļā frontes aizmugurē, piemēram, dodot triecienus Krievijas Melnās jūras flotei Sevastopolē.
“Storm Shadow” un “Scalp” mīnuss ir tas, ka tās nevar integrēt darbībai ar F-16, norāda Katkovs. Tieši tāpēc JASSM var palīdzēt atrisināt vairākas problēmas saistībā ar F-16 bruņojumu Ukrainai.
JASSM ir uzreiz trīs vadības sistēmas. Lidojuma laikā tā vadās pēc GPS datiem. Datus dublē atsevišķa sistēma, kas palīdz raķeti vadīt gadījumā, ja GPS tiek slāpēta ar radioelektroniskās cīņas līdzekļiem. Vēl raķetes izmanto infrasarkano pašvadības sistēmu.
“Noslēguma posmā raķete paceļas augstāk gaisā, noskenē apkārtni, salīdzina to ar esošiem satelīta datiem un dod triecienu konkrētam mērķim. Tas palīdz veikt uzbrukumu konkrētam mērķim ar dažu metru precizitāti,” skaidro Romaņenko.
Oficiālu apstiprinājumu tam, ka Ukraina iegūs tieši JASSM, nav. Tāpat nav zināms, cik daudz raķešu var iegūt Ukraina. Tomēr jāsaprot, ka JASSM ir galvenā un visbiežāk izmantotā raķete komplektā ar F-16, norāda Katkovs.
2022. gadā kompānija “Lockheed Martin” atvēra savu otro JASSM ražotni. Plāns ir palielināt ražošanas jaudas no 500 līdz 1000 raķetēm gadā, skaidroja “Lockheed Martin” pārstāvji.